طراحی بالکن

آشنایی با ایده های جذاب طراحی بالکن

امتیاز دهی

طراحی بالکن بخشی از بازسازی آپارتمان قدیمی است که فضای دلخواهی برای شما تشکیل می‌‎دهد و می‌توانید از آن استفاده‌های مختلفی همچون لذت بردن بعد از یک خستگی روزانه، صرف غذا، پرورش گیاه و سبزی و … داشته باشید. ولی باید بدانید که داشتن یک فضای دلچسب و مفید مستلزم رعایت اصول طراحی بالکن است که ما (تیم آتلیه معماری مسعودیان) در ادامه‌ی این مقاله به تفصیل به آن می‌پردازیم.

 

طراحی بالکن

طراحی بالکن

طراحی بالکن

طراحی بالکن

طراحی بالکن

برای مطالعه : بازسازی ویلا در شمال و نکاتی که قبل از اقدام به بازسازی باید بدانید

اصول طراحی بالکن

بالکن قسمتی از خانه و آپارتمان‌ها می‌باشد که امروزه جایگزین حیاط‌های بزرگ گذشته شده‌اند. این محیط‌های نیمه باز خصوصی راه گریزی است از شلوغی و آلودگی محیط اطراف و با رعایت اصول طراحی بالکن حتی می‌تواند متراژ پایین خانه، نورگیر نبودن آن و حتی نداشتن فضای شخصی و کمبود اتاق را جبران نماید. طراحان و مجریان آتلیه معماری مسعودیان با پیاده سازی متدها و روش‌های مدرن و به روز طراحی بالکن فضای دلخواه و مخصوص به خود شما را برایتان به ارمغان می‌آورند.

 

طراحی بالکن

 

ایده طراحی بالکن کوچک آپارتمان

رعایت اصول طراحی بالکن کار دشوار و هزینه‌بری نیست فقط کافی است که آن جا را به فضایی دلباز، کاربردی و شیک تبدیل کنید. در ادامه ایده‌هایی در رابطه با طراحی بالکن کوچک آوردیم که به شرح زیر می باشد:

  1. نورپردازی را از یاد نبرید

 بالکن فضایی نورگیر است و برای نورپردازی آن نیازی نیست که از چراغ‌های زیادی استفاده کنید. به کار بردن یک نورپردازی فانتزی که در شب فضای دلنشین برای شما ایجاد کند می‌تواند یک ایده‌ی جذاب باشد.

 

طراحی بالکن

 

به کار بردن آباژور‌های بلند نیز در گوشه‌ی تراس می‌تواند یک ایده برای هرچه بهتر شدن طراحی بالکن شما باشد.

  1. طراحی بالکن سبز

استراحت در یک محیط طبیعی و دوری از آلودگی صوتی و هوای شهری از نیازهای ضروری امروزه ما شمرده می‌شود. داشتن یک محیطی پرطراوت و دلباز با بهره بردن از گلدان‌ها و فضای سبز میسر است. حتی اگر در طراحی بالکن خود می‌خواهید از شلوغی و نامنظمی بپرهیزید ما به شما پیشنهاد استفاده از دیوار سبز را می‌دهیم. دیوار سبز دارای یک درگاه مخصوص به خود است که با قرار گرفتن گیاهان بر روی آن هم بستر مناسبی برای رشد آن‌ها شکل می‌دهد و هم کثیفی کمتری از خود بر جای می‌گذارد.

 

طراحی بالکن

برای مطالعه : طراحی و اجرای بالکن آپارتمان

طراحی بالکن

 

حتی می‌توانید برای هرچه سبزتر شدن تراس از چمن مصنوعی به عنوان  کفپوش استفاده کنید.

3.    طراحی بالکن با چوب

ایجاد فضایی دلنشین در هنگام طراحی بالکن نیازمند دقت به متراژ آن و استفاده از میز و صندلی مناسب است. در صورت داشتن فضای کافی می‌توانید از مبل راحتی نیز بهره ببرید ولی در طراحی بالکن کوچک از یک میز و صندلی غالبا چوبی استفاده می‌شود.

 

طراحی بالکن با چوب

 

به کار بردن چوب در طراحی بالکن از مزایا و معایب خاص به خود برخوردار است ولی به دلیل قیمت بالا و فرسایش زیاد چوب امروزه از متریال های مختلف دیگری در جایگزینی آن استفاده می‌کنند. اما به کار بردن چوب در دیگر بخش‌های طراحی بالکن امکان پذیر می‌باشد. به کار بردن عنصر چوب در تراس آرامش بخش است و فضای  شیکی برای شما تشکیل می‌دهد. شما می توانید از مجسمه ها، گلدان ها و میز و صندلی های چوبی در طراحی بالکن استفاده کنید.

 

طراحی بالکن با چوب

 

4.    طراحی بالکن با ترموود

استفاده از چوب در طراحی بالکن باعث هرچه شیک تر شدن و زیباتر شدن آن می‌شود ولی باید در نظر داشته باشید که مقاومت چوب دربرابر رطوبت و نم پایین است و برای طراحی تراس که محیطی است که دائما با آب در تماس می باشد و نیاز به شستوشوی مکرر دارد متریال مناسبی نیست. همچنین با وجود گلدان و گیاهان امکان خورده شدن چوب از طرف حشرات نیز می‌باشد. امروزه استفاده از یک متریال جدید مرسوم شده است؛ ترموود که یک چوب مصنوعی می‌باشد و طی یک فرایند حرارتی  شکل می‌گیرد.

 

طراحی بالکن

 

ترموود دارای مقاومت بیشتر  در برابر خوردگی و نفوذ آب می‌باشد از همین رو در طراحی بالکن می‌توان از آن در جهت ساخت کفپوش، نما و حتی دیوار سبز استفاده برد. با به کار بردن ترموچوب هم توانسته‌اید از آرامش‌بخش بودن عنصر چوب بهره ببرید و هم تمیزی و زیبایی را به تراس خانه‌ی خود بیاورید.

برای مطالعه : آشنایی با صفر تا صد مراحل بازسازی باغ ویلا

طراحی بالکن مدرن

در خانه های سنتی ایرانی که غالبا دارای حیاط و بالکن بزرگی بوده؛ طراحی آن به شکلی صورت می گرفته که حتی از آن به عنوان جایی برای خوابیدن در فصول گرم سال استفاده می‌شده است. اما با گذر زمان و پایین‌تر آمدن متراژ خانه‌ها طراحی بالکن نیز تغییر کرد و از سنتی به مدرن گروید. المان‌های طراحی بالکن مدرن از چند اصل پی‌روی می‌کنند. زیبایی، مینیمال بودن و اشغال فضای کم از ویژگی‌های المان‌های طراحی بالکن مدرن می‌باشند.  استفاده از میز و صندلی فانتزی، نورپردازی خاص با استفاده از چراغ ها و لامپ‌هایی با طراحی مدرن، استفاده از دیوار سبز و قرار دادن وسایل به‌روز (مانند باربیکیو، فر یا حتی لب تاپ و وسایل الکترونیکی) می تواند به هرچه مدرن‌تر شدن طراحی بالکن شما بی‌انجامد.

 

طراحی بالکن

 

همچنین برای کاربردی‌تر شدن فضا می‌توانید یک سری ملزومات را فراهم آورید مانند پوشاندن قسمت باز بالکن با یک کاور یا یک پنجره‌ی دو جداره‌ی بزرگ که هم بتوانید از وسایل خود در برابر برف و باران محافظت کنید و هم از ورود گرد و خاک و کثیفی به داخل تراس جلوگیری کنید.

 

طراحی بالکن

 

طراحی بالکن آپارتمان ایرانی

طراحی بالکن بسیار مرتبط به متراژ خانه و موقعیت شهری آن می‌باشد. در طراحی بالکن آپارتمان ایرانی باید با توجه به معیارهای شخصی و اجتماعی اقدام به بازسازی کنید. می‌توانید برای حفظ حریم شخصی خود از گیاهان پر شاخ و برگ و بلند استفاده کنید یا اینکه تدابیر دیگری بی‌اندیشید.

نکته‌ی حائز اهمیت در طراحی بالکن آپارتمان ایرانی این است که باید قبل از هرگونه اقدام به بازسازی و طراحی بالکن حتما از طرف شهرداری محل زندگی خود جواز بازسازی را تهیه فرمایید چرا که طبق قوانین بازسازی آپارتمان طراحی تراس جزو مواردی است که مشمول کسب مجوز بازسازی می‌شود.

 

طراحی بالکن

 

چند نکته برای بهتر شدن طراحی بالکن آپارتمان ایرانی:

  • نورپردازی اصولی: گفتیم که هرچه نورپردازی بهتری داشته باشید تراس دلبازتر و شیک‌تری خواهید داشت.
  • بازسازی سقف با استفاده از متریال مناسب: برای بازسازی سقف در طراحی بالکن راه‌های مختلفی پیش‌ روی خود دارید. برای طولانی‌تر شدن عمر تراس خود نیز باید از متریال مناسب بهره ببرید. چرا که سقف تراس باعث جلوگیری از ورود برف و باران به داخل خانه می‌شود و باید طوری ساخته شود که به مرور زمان دچار ریختگی و نم‌زدگی نشود.

 

طراحی بالکن ایرانی

 

حتی می‌توان در مناطقی که میزان بارش برف و باران زیاد است از باران گیر استفاده کرد. این کار موجب به حداقل رسیدن خرابی‌ها و خسارت‌های ناشی از بارش باران و برف می شود.

  • بازسازی کفپوش با استفاده از سرامیک، کاشی یا ترموود: در طراحی بالکن باید از کفپوشی استفاده نمود که علاوه بر زیبا و شیک بودن دارای مقاومت بالایی باشد و همچنین شستوشو و تمیزکاری آن کار سختی نباشد. یکی از متریال‌های پر استفاده برای کفپوش تراس سرامیک می‌باشد. این متریال دارای مقاومت بالایی می‌باشد و امر شستوشوی آن به سهولت انجام می‌پذیرد. از دیگر مزیت‌های سرامیک می‌توان به هزینه‌ی پایین آن و نصب ساده اش اشاره کرد که مدت زمان و هزینه بازسازی آپارتمان را پایین می‌آورد.

 

 

5166aa19953551fa7fcf851a756b3544 min

 

ترموود نیز از دیگر متریال‌هایی است که برای استفاده به عنوان کفپوش می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. اگر قصدتان از طراحی بالکن لوکس‌تر شدن هرچه بیشتر آن است ما به شما استفاده از ترموود را پیشنهاد می‌دهیم. چرا که این متریال به همان اندازه‌ی چوب شیک و لوکس است و همچنین در برابر آسیب‌هایی که چوب ممکن است ببیند نیز مقاوم است.

 

طراحی بالکن

برای مطالعه : بازسازی ویلا – چند قدم تا داشتن ویلای رویایی

  • استفاده از گلدانهای بزرگ: استفاده از گلدان‌های بزرگ در طراحی بالکن باعث می‌شود که هم فضا بزرگتر به نظر برسد و هم طراوت و شادابی را با خود به همراه دارد.

 

طراحی بالکن

 

  • کاشت سبزی: یکی از مزیت‌های قابل توجه طراحی بالکن کاشت سبزی و پرورش محصولات ارگانیک می‌باشد.
  • ساخت سایهبان برای جلوگیری از تابش مستقیم نور: تابش مستقیم نور خورشید برای وسایل و گیاهان ما مضر می‌باشد. ایجاد یک سایه‌بان برای جلوگیری از تابش بیش از اندازه‌ی خورشید یک راهکار مناسب برای بالاتر بردن عمر وسایل و گیاهان ما می‌باشد همچنین با ایجاد سایه فضای دلچسبی برای استراحت فراهم می‌آورد.
  • قرار دادن نردهی مناسب: قرار دادن نرده‌ی مناسب هم به لوکس‌تر شدن تراس خانه‌ی شما کمک می کند و هم امنیت را بالا می‌برد. امروزه شاهد طراحی‌های متنوعی از نرده هستیم که در میان آن‌ها هم نرده‌های مدرن یافت می شود و هم لوکس و کلاسیک. برای خانه هایی که کودک یا حیوان خانگی در آن زندگی می‌کند می‌بایست نرده‌های مخصوصی به کار برد که از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود.

 

طراحی بالکن

 

طراحی بالکن ویلا

در هنگام بازسازی ویلا یکی از بخش‌هایی که حتما باید توجه خاصی به آن نمود طراحی بالکن ویلا می‌باشد. چرا که این مکان می‌تواند یک محیط لاکچری و دلنشین باشد که محل مناسبی برای شب نشینی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. گذراندن وقت در مکانی به طراوت و سرزندگی طبیعت با داشتن امکانات خانه. این یک تصویر کلی از نتیجه‌ی طراحی بالکن می‌باشد. اما در طراحی بالکن ویلا به دلیل بالاتر بودن متراژ دست شما در انتخاب و به کار بردن وسایل بازتر است. قرار دادن سینک، فر، اجاق و باربیکیو می‌تواند تمامی نیازهای شما برای پذیرایی را حل کند. استفاده از مبلمان یا حتی تخت‌های چوبی می‌تواند ظرفیت مناسبی برای جای دادن افراد زیاد را فراهم کند. یا حتی قرار دادن گلدان های بزرگ و ایجاد یک باغچه برای کاشت سبزی‌های خوراکی و مواد غذایی ارگانیک از دیگر مزیت‌های طراحی بالکن ویلا می‌باشد.

 

طراحی بالکن

برای مطالعه بیشتر: ایده برای بازسازی آپارتمان

به دلیل بزرگتر بودن تراس ویلا باید از نورپردازی بیشتری نیز استفاده کنید. اگر هم ویلا در منطقه‌ای قرار دارد که ممکن است برودت سرما شما را اذیت کند می‌توانید یک شومینه، بخاری یا حتی یک اجاق در وسط تراس قرار دهید.

 

طراحی بالکن

 

سخن آخر

اگر به دنبال داشتن یک فضای شخصی، شیک، دلچسب و آرامش بخش هستید بهتر است به طراحی بالکن خود روی بیاورید. استفاده از گیاهان، نورپردازی و وسایل مناسب از نکاتی بود که نباید رعایت آن را فراموش کنید. همچنین به کار بردن متریال مناسب موجب بالا رفتن طول عمر تراس شما می‌شود.

 یک راه مطمئن برای طراحی بالکن اصولی سپردن این کار به یک تیم حرفه‌ای طراحی و اجرای دکوراسیون منزل می‌باشد. آتلیه معماری مسعودیان یک شرکت معتبر با سابقه ی طولانی در امر طراحی و اجرای دکوراسیون منازل مختلف می‌باشد که می‌تواند تمامی انتظارات شما را در رابطه با طراحی بالکن مورد نظر خودتان برآورده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره بردن از مشاوره‌ی رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. امیدواریم که این نوشته برای شما مفید بوده باشد.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه