طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانه مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی منزل (دکوراسیون خانه مدرن)

امتیاز دهی

اگر در حال ایجاد یک طرح سفارشی برای خود یا مشتری هستید؛ شما می توانید 7 اصل هفت گانه طراحی دکوراسیون داخلی منزل را در آن بگنجانید. ترکیب عناصر طراحی به شما کمک می کند تا ظاهری زیبا و دلپذیر داشته باشید.

این اصول پایه و اساس هر طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانه هستند. از این رو، در حین انجام فرآیند باید از آنها آگاه باشید.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی منزل با گروه معماری مسعودیان تماس بگیرید.

این هفت اصل در طراحی دکوراسیون داخلی منزل عبارتند از:

 1. تعادل
 2. تاکید
 3. تضاد
 4. ریتم
 5. نسبت و مقیاس
 6. هارمونی و وحدت
 7. جزئیات

به عنوان طراحان داخلی، ما باید مهارت های خود را در به کارگیری اصول و عناصر طراحی با هم در پروژه های تجاری و مسکونی تقویت کنیم تا محیط هایی جذاب و خاطره انگیز ایجاد کنیم.

در این نوشته، در مورد هر اصل به طور مفصل بحث خواهیم کرد و از هر کدام بهترین استفاده را خواهیم کرد. برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

فهرست مطالب

طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان

در زیر می توانید چند نمونه از طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان را مشاهده کنید. اگر نیاز به طراح دکوراسیون داخلی دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانه
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی شیک منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی شیک منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی جذاب توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی جذاب توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل شیک و جذاب توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل شیک و جذاب توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان
طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط گروه معماری مسعودیان

اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در ادامه شما را با اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

1. تعادل در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

تعادل اولین اصلی است که باید در طراحی دکوراسیون داخلی منزل پوشش داده شود و یکی از مهم ترین آنها در طراحی داخلی است. هر طراح، صرف نظر از منطقه خود، به اهمیت این اصل پی می برد.

اگر متوجه شده باشید، تعادل در همه جای طبیعت وجود دارد. ما از سنین پایین یاد می گیریم که وقتی تعادل وجود ندارد، همه چیز به سمت و سویی پیش می رود. خواه انباشتن یک توده بلوک های چوبی به ارتفاع زیاد، دوچرخه سواری، یا دانستن اینکه چه زمانی استراحت کنیم، نفس بکشیم یا سخت کار کنیم.

یک درسی که مردم از زمانی که خیلی جوان هستند یاد می‌گیرند این است که وقتی تعادل وجود ندارد، همه چیز به سمت و سویی پیش می‌رود. خواه انباشتن قطعات چوبی به ارتفاع یک مایل، دوچرخه سواری، دانستن اینکه چه زمانی از اوقات فراغت خود لذت ببرید، چه زمانی استراحت کنید یا چه زمانی سخت کار کنید. همه اینها به تعادل مربوط می شود. اما چگونه می توان این مفهوم را به طراحی دکوراسیون داخلی منزل ترجمه کرد؟

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانهدر پایان، همه چیز به یافتن تعادل مناسب ختم می شود. بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است. اما چگونه می توان این رویکرد را در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به کار برد؟

این فرهنگ لغت تعادل را اینگونه تعریف می کند: “وزن توزیع شده به طور مساوی که به هر چیزی یا شخصی اجازه می دهد ثابت و راست بماند.” این یک اصطلاح طراحی داخلی است که به تکنیک پخش یکنواخت اشیاء برای دستیابی به هماهنگی بصری اشاره دارد.

وقتی همه چیز در تعادل باشد احساس خوبی دارد. برخی از طراحان معتقدند که حفظ این اصل تنها چیزی است که باید طراحی شود و اگر به درستی رعایت نشود، بقیه رویه ها از بین می روند.

تعادل می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله شعاعی، متقارن و نامتقارن.

تعادل شعاعی در دکوراسیون داخلی

تعادل شعاعی کمتر شناخته شده و تعریف شده است. اغلب با یک راه پله، یک میز ناهار خوری گرد یا یک لوستر همراه است که همه آنها برای ایجاد یک فضای هماهنگ استفاده می شوند.

اولین برداشت باید این باشد که هر چیز دیگری در اطراف نقطه فوکوس به نظر می رسد که با تقارن دایره ای تابش می کند.

طراحی داخلی منزلتعادل شعاعی همان طور که از نامش پیداست عملا یک دایره است. اقلام پراکنده شده و به صورت دایره ای در اطراف یک نقطه مرکزی قرار می گیرند و به داخل یا خارج می رسند. درست مانند عکس بالا تزئینات چوبی دایره ای و فوکوس لوستر را که به سمت داخل می رود نشان می دهد.

نکته: اگر می خواهید توجه را به یک آیتم مرکزی خاص جلب کنید، از این اصل استفاده کنید.

تعادل نامتقارن در طراحی دکوراسیون منزل

از آنجایی که برای چشم انسان طبیعی تر و راحت تر به نظر می رسد، عدم تقارن محبوب ترین سبک تعادلی است که در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن به کار می رود. این رویکرد به این نیست که اشیا را یکدست جلوه دهد، بلکه بیشتر در مورد چیدمان وسایل به گونه ای است که از نظر بصری جذاب باشد.

تقارن نامتعادل در دکوراسیون داخلی منزلبا نگه داشتن نقطه کانونی روی یک محور مرکزی خیالی، می توان از هر عنصری با اعداد فرد برای ایجاد تعادل نامتقارن استفاده کرد.

اگرچه دستیابی به این نوع تعادل دشوارتر از متقارن است، اما نتیجه آن پرانرژی، طبیعی و ارگانیک است.

یک رابطه قوی بین وزن بصری یک جسم و تعادل نامتقارن وجود دارد. به جای تکرار یک عنصر، می توانید از قطعات مختلفی استفاده کنید که وقتی در دو طرف نقطه کانونی قرار می گیرند، وزن یکسانی دارند.

به عنوان مثال، یک تابلوی نقاشی بزرگ را می توان در یک طرف اتاق با یک چراغ رومیزی کوچک در طرف دیگر آویزان کرد. چشم این عناصر را به عنوان دارای اهمیت یا وزن بصری یکسان درک می کند.

اشیاء پیچیده مانند گلدان ها، مجسمه ها یا لوسترها احساس سنگینی در افراد ایجاد می کنند. به همین دلیل است که طراحان داخلی اغلب از چنین قطعاتی برای رسیدن به تعادل نامتقارن استفاده می کنند.

فضای دکوراسیون داخلی منزل با چنین ترکیب بندی هایی کمتر سفت و پویاتر احساس می شود زیرا آنها با اشیاء مختلف دیگر برای ایجاد تعادل کار می کنند. با این حال، برای دستیابی به این امر واقعاً به یک چشم خوب نیاز دارد.

تعادل متقارن در طراحی دکوراسیون خانه

تعادل متقارن سنتی ترین رویکرد طراحی است و در هر دو محیط رسمی و غیر رسمی قابل مشاهده است. از آنجا که به نظر می رسد همه چیز مرتب است، مانند یک تصویر آینه، این اصل به عنوان تعادل رسمی نیز شناخته می شود.

دستیابی به این نوع تعادل بسیار آسان است و در اتاق های مربعی رایج است. هر دو طرف محور مرکزی خیالی دقیقاً یکسان به نظر می رسند و احساس کلی امن و هماهنگ است.

طراحی متقارن در دکوراسیون داخلی منزلتنظیمات رسمی مانند اتاق ناهار خوری یا اتاق نشیمن اغلب از تعادل متقارن سود می برند زیرا باعث ایجاد حس نظم می شود.

توجه: اگر می‌خواهید ظاهری آرام‌تر داشته باشید، از تعادل متقارن استفاده کنید زیرا از نظر بصری جذاب‌تر است.
برای رسیدن به تعادل متقارن باید:

 • ابتدا با استفاده از یک محور خیالی در مرکز، فضا را به دو نیمه مساوی تقسیم کنید.
 • در مرحله بعد، هر نیمه را به همان ترتیبی که نیمی دیگر را جبران کنید. با این کار فضایی آرامش بخش در فضای شما ایجاد می شود.
 • در نهایت، برای دستیابی به تقارن، اشیاء را تکرار کنید یا آنها را در امتداد یک محور مرکزی آینه کنید.

این نوع تعادل ممکن است در طبیعت و همچنین در بدن خود ما دیده شود. حس وقار، آرامش و امنیت را منتقل می کند.

از سوی دیگر، تعادل متقارن ممکن است گاهی اوقات غیرقابل تصور، یکنواخت و ایستا دیده شود. شما می توانید آن را با استفاده از رنگ، چیدمان آسیاب کاری، وسایل، مبلمان و الگوها انجام دهید.

2. اصل تاکید در دکوراسیون خانه

تاکید بر اهمیت دادن به یک منطقه یا عنصر خاص در فضای شماست. این با متمایز کردن آن مورد خاص از بقیه محیط انجام می شود.

همراه با تعادل، تاکید یک اصل بسیار مهم در طراحی را تشکیل می دهد، زیرا می تواند به شما در رسیدن به نقطه کانونی مورد نظرتان کمک کند.

اصول طراحی دکوراسیون منزلبافت، شکل، رنگ و فرم همگی می توانند برای ایجاد تاکید در طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده شوند. در بیشتر موارد، نقطه کانونی معمولاً مرکز توجه در یک فضا است. این می تواند یک عنصر معماری مانند یک شومینه یا یک پنجره باشد.

علاوه بر این، می تواند یک شی مانند یک گلدان، یک قطعه مبلمان یا حتی یک اثر هنری باشد. مهمترین چیز این است که مطمئن شوید نقطه کانونی برجسته باشد و تحت الشعاع سایر موارد موجود در اتاق قرار نگیرد.

شما می توانید بر دو حوزه طراحی برای ایجاد علاقه و درام در یک فضا تأکید کنید که همچنین به ایجاد اولین برداشت عالی کمک می کند.

کسب و کارهای موفق همیشه به ورودی اهمیت می دهند زیرا اولین و آخرین چیزی است که مشتریان می بینند. مطمئن شوید که پیام، موضوع، شخصیت یا باور برند شما از طریق آن می درخشد.

تاکید از طریق عناصر طراحی دکوراسیون

چندین راه برای ایجاد تاکید در یک اتاق وجود دارد:

 • یکی از رایج ترین راه ها استفاده از رنگ است. شما می توانید با رنگ آمیزی یک دیوار به رنگ متضاد یا استفاده از یک تکه مبلمان با رنگ برجسته به این هدف برسید.
 • یکی دیگر از راه های ایجاد تاکید، استفاده از نور است. می توانید این کار را با قرار دادن یک لامپ در اتاق یا استفاده از نورافکن برای برجسته کردن یک منطقه خاص انجام دهید.
 • علاوه بر این، می توانید از بافت نیز برای ایجاد تاکید استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از فرشی با پرزهای بلند استفاده کنید تا فضایی دلپذیرتر به نظر برسد.

با تضاد عناصر در اطراف نقطه توجه خود، می توانید تأثیر بصری ایجاد کنید. در برابر پس زمینه برجسته خواهد شد. این برای ایجاد یک نقطه کانونی در فضای داخلی رستوران، اسپا، دفاتر، یا مغازه‌های خرده‌فروشی ایده‌آل است.

تاکید در دکوراسیون داخلی از طریق قرار دادن

شما همچنین می توانید از طریق قرار دادن استراتژیک عناصر طراحی در یک اتاق تاکید ایجاد کنید. این را می توان با چیدمان مبلمان در مرکز اتاق یا روی یک دیوار خالی انجام داد.

علاوه بر این، می توانید از هنر نیز برای ایجاد تاکید استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید یک تابلوی نقاشی بزرگ را بالای شومینه آویزان کنید یا یک مجسمه را روی یک پایه در وسط اتاق قرار دهید.

یکی از مهم ترین ملاحظات این است که مرکز توجه انتخابی خود را در داخل محوطه داخلی قرار دهید. مناطق خطی، مانند دیوار در انتهای راهرو یا یک منطقه مشخصه مهم، قوی‌ترین تمرکز و تأثیر را خواهند داشت.

اگر با تکرار قطعات طراحی، ریتم را در فضای داخلی ایجاد می کنید، می توانید با برهم زدن نظم درست در نقطه مرکزی، تاکید را ایجاد کنید تا توجه را به یک مورد برجسته جلب کنید. این نمونه ای از تاکید مبتنی بر مکان است.

3. کنتراست در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

برای دستیابی به کنتراست و ایجاد یک شی قابل تشخیص، از چاپ یا بالش در دو رنگ متضاد مانند سفید یا سیاه استفاده کنید.

در صورت استفاده صحیح، کنتراست می تواند به شما در ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق کمک کند و فضا را پویاتر کند. همچنین می توان از آن برای دادن عمق و ابعاد بیشتر به اتاق استفاده کرد.

شما همچنین می توانید این کار را با ادغام چندین فرم مختلف انجام دهید. به عنوان مثال، یک مبل مستطیلی را با یک آینه دایره ای ترکیب کنید تا توجه بین این دو چیز پراکنده و متعادل شود.

کنتراست در طراحی دکوراسیون داخلی منزلهیچ چیز مهم تر از این نیست که چگونه یک اتاق تأثیر اولیه را ایجاد می کند. برخی از تنظیمات وجود دارد که به دلیل تأثیر زیبایی شناختی فوق العاده چشمگیر آنها، شما را مجبور می کند در اولین بار آنها را نفس بکشید. هر عنصر کاملاً با بقیه مطابقت دارد. برعکس، اتاق‌هایی که طراحی ضعیفی دارند معمولاً صاف می‌شوند و هیچ تأثیری ندارند.

در بیشتر شرایط، کنتراست کلید ایجاد یک برداشت اول عالی است. این عنصر اساسی طراحی، زمانی که به طور مناسب اعمال شود، می تواند جذابیت بصری زیادی را به طراحی دکوراسیون خانه شما ارائه دهد و در عین حال همه آن را با هم گره بزند.

کنتراست را می توان به روش های مختلفی انجام داد، از جمله:

ایجاد کنتراست با استفاده از اشکال در دکوراسیون داخلی منزل

فرم و شکل راه های عالی برای ایجاد کنتراست به اتاق هستند. به راحتی می توان تفاوت بین لبه های گرد و صاف و گوشه های تیز زاویه دار را تشخیص داد.

مبلمان خانه رایج ترین نمونه از این نوع کنتراست است. با این حال، می توان آن را با طیف گسترده ای از هنرهای دیواری و همچنین لوازم جانبی مانند آینه ترکیب کرد.

در مقایسه با سایر سبک ها، برخی از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی منزل به طور قابل توجهی با هم بهتر عمل می کنند. شما ممکن است با اشکال مختلف، مانند اشکال اسکاندیناوی، اشکال مدرن اواسط قرن، یا اشکال هندسی آزمایش کنید.

ایجاد کنتراست از طریق ترکیب و تطبیق

ایجاد کنتراست با ترکیب و تطبیق یک فرآیند ساده و سریع است. با توجه به عناصر طراحی، شما با هم ادغام شده اید تا به ظاهر نهایی برسید، هر طرح ذاتاً مواد مختلفی را در خود جای می دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانهبرای ایجاد کنتراست، محصولاتی را که اساساً در تضاد با یکدیگر هستند، به طور هدفمند ترکیب و مطابقت دهید. این به نوع محصول یا ماده مورد استفاده و همچنین ظاهر آن اشاره دارد.

به عنوان مثال، ترکیب سنگ و چوب طبیعی در مبلمان و کنار هم قرار دادن آن با فولاد و کروم را در نظر بگیرید. به همین ترتیب، می‌توانید از پارچه‌هایی مانند رنگ جامد ساده که می‌توانید با اقلام طرح‌دار ترکیب و هماهنگ کنید، استفاده کنید.

ایجاد کنتراست با بافت در دکوراسیون داخلی

اهمیت بافت را نمی توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. ایده بافت در طراحی دکوراسیون داخلی منزل حسی است که اجزای طراحی دارند.

ایجاد کنتراست با بافت در طراحی دکوراسیون داخلی منزلبرای مثال، در نظر بگیرید که چقدر متفاوت است که دست خود را روی یک پشتی خشن و خنک در مقابل یک میز صیقلی قرار دهید. این نحوه درک مردم از بافت در فضای داخلی مهم است.

هنگامی که دو بافت متضاد را با هم ترکیب می کنید، از نظر بصری به منطقه وزن می دهد. در نتیجه، عناصر طراحی قادر خواهند بود چشم ها را سریعتر به خود جلب کنند. وقتی از دو بافت متضاد مانند خشن و صاف استفاده می‌کنید، بهترین کار را انجام می‌دهد.

ایجاد کنتراست با رنگ در طراحی دکوراسیون خانه

استفاده از رنگ برای ایجاد کنتراست احتمالا ساده ترین و واضح ترین راه برای انجام آن است.

ایجاد کنتراست با رنگ در دکوراسیون داخلی منزلشما می توانید از یک طرح رنگ مکمل در تمام اتاق های خود استفاده کنید، با دو رنگ متضاد در دو طرف چرخ رنگ برای ایجاد چشمگیرترین جلوه.

قرمز و سبز، به عنوان مثال، بنفش و نارنجی، و غیره. البته سیاه و سفید هرگز از مد نمی افتد زیرا ترکیبی جاودانه است که واقعاً برجسته است.

نکته: اگر می‌خواهید ظاهری زنده‌تر داشته باشید، می‌توانید از ترکیب‌های رنگی مانند زرد و بنفش یا نارنجی و آبی نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که طبق اصول طراحی داخلی، یک رنگ باید بر هر فضا تسلط داشته باشد در حالی که دیگری آن را برجسته کند. استفاده از یک رنگ را برای تمام دیوارها و رنگ دیگر را برای لوازم جانبی مانند مبلمان، پارچه و غیره در نظر بگیرید.

در نهایت، برای کم کردن همه چیز، باید خنثی های اضافی را اضافه کنید. به این دلیل که یک رنگ خنثی به چشمان شما اجازه می‌دهد تا روی نقطه‌ای بصری استراحت کنند و در عین حال به عنوان پس‌زمینه آرامش‌بخش برای شروع ظاهر شدن کنتراست عمل می‌کند.

4. ریتم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

این یکی از اساسی ترین اصول طراحی داخلی است. به این دلیل که وقتی ما به دنبال تعادل مناسب، هماهنگی کلی، کنتراست و مقیاس مناسب هستیم. در یکی، ریتم چیزی است که به ذهن ما می رسد.

همه عناصر دیگر در ریتم در هم تنیده شده اند و دستور العمل آینده شما را برای موفقیت در طراحی دکوراسیون داخلی منزل شکل می دهند.

طراحی دکوراسیون داخلی منزلاصل ریتم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه همه چیز در مورد ایجاد یک جریان یا حرکت در یک فضا است. این را می توان با قرار دادن اقلامی مانند مبلمان، نقاشی و سایر تزئینات به صورت استراتژیک انجام داد.

اتاقی که از اصل ریتم پیروی کند احساس یکپارچگی و انسجام بیشتری خواهد داشت. هنگامی که به درستی انجام شود، به نظر می رسد که همه چیز به هم تعلق دارد و قرار است آنجا باشد.

به طور کلی، وقتی در مورد ریتم صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما می رسد موسیقی است. درست مانند موسیقی، ریتم رشته‌ای است که همه گروه‌های کر، پل‌ها و بندهای یک آهنگ را به هم متصل می‌کند. به طور مشابه، در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، ریتم اصلی است که همه عناصر یک اتاق را به هم متصل می کند.

شاید قبلاً به آن توجه نکرده باشید، اما یک الگوی ظریف وجود دارد که تمام مفاهیم طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما را به هم متصل می کند. اکثر افراد بر این باورند که ریتم راز ” طراحی” است. این اصلی است که به فضای داخلی سطح بالا رنگی از ظرافت می بخشد.

برای کمک به حرکت چشم بیننده در اطراف یک فضا به شیوه ای منطقی و منظم استفاده می شود. ریتم همچنین تأثیر زیادی بر درک دیگران از فضای داخلی شما دارد، چه از نظر زیبایی شناسی و چه از نظر عملکرد.

5 راه برای رسیدن به ریتم در طراحی دکوراسیون داخلی

می توانید از پنج تکنیک زیر برای تشویق ریتم و جریان چیدمان در اتاق خود استفاده کنید:

1. کنتراست

این کار با قرار دادن عناصر طراحی به طور مستقیم در مقابل یکدیگر انجام می شود. در نتیجه، چشم ها بین دو عنصر طراحی به جلو و عقب کشیده می شوند. از طرف دیگر، می توانید از دو طرف چرخه رنگ برای ایجاد آن استفاده کنید، یا به سادگی آنها را با هم ترکیب کنید. فلز و چوب نمونه های خوبی در این مورد هستند.

2. انتقال

انتقال به عناصر طراحی مانند فرم ها اجازه می دهد تا چشم ها را در یک جریان مداوم از یک نقطه کانونی در اتاق به نقطه دیگر حرکت دهند. مسیرهای پیاده‌روی مشخص نمونه‌های عالی از انتقال ریتمیک هستند. شما مسیری را ایجاد می کنید تا مردم بتوانند آن را دنبال کنند و راحت تر در فضا حرکت کنند.

3. درجه بندی

این یک حرکت گام به گام است که چشم را از یک انتهای اتاق به سمت مخالف حرکت می دهد. ستارگان در آسمان نمونه ای عالی از درجه بندی هستند. شکل آنها به چشمان شما اجازه می دهد تا بدون زحمت از یک انتهای آسمان به آن سر دیگر سر بخورند. علاوه بر این، با حرکت از رنگ های روشن و تیره نیز می توان به درجه بندی دست یافت.

4. تشعشع

زمانی می توان این کار را انجام داد که طیفی از عناصر طراحی گرد هم آیند تا چرخش متعادلی را در اطراف یک جسم مرکزی ایجاد کنند. تشعشعات را می توان در اطراف میزهای ناهار خوری و اتاق نشیمن با مبلمانی که حول یک نقطه کانونی مرکزی سازماندهی شده اند مشاهده کرد.

5. تکرار

تکرار یک الگو به طور مداوم در فضاها برای ایجاد حس ثبات بهترین است. همچنین این روش مورد علاقه من برای به کار بردن ریتم است. شما می توانید با استفاده از همان الگوهای نساجی، ویژگی های معماری، اشیاء تکراری، نورها یا اشکال در طرح خود به آن دست پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که مرز باریکی بین درک هر تکنیک و نحوه اجرای آن برای نتایج موفق وجود دارد.

توجه: همه تکنیک ها را در یک پروژه به طور همزمان اعمال نکنید. به سادگی یک یا دو استراتژی را در عناصر طراحی متعدد اجرا کنید تا فضا را به صورت بصری یکسان کنید.

5. مقیاس و نسبت در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اکثر طراحان از اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی آگاه هستند. جای تعجب نیست که آنها جزء ضروری اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل مدرن هستند. بیایید نگاهی بیندازیم که تفاوت این دو چیست:

مقیاس چیست؟

مقیاس به اندازه یک شی در رابطه با شی دیگر اشاره دارد. این کمک می کند تا بر اهمیت یک شی قرار داده شده در هر فضایی تأکید شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک اتاق کوچک را بزرگتر نشان دهید، می توانید این کار را با استفاده از مبلمان در مقیاس بزرگ انجام دهید.

تا زمانی که اندازه شی مشخص نشده باشد، نمی توان اصل مقیاس را اعمال کرد، به عنوان مثال:

 • ارتفاع استاندارد دیوار
 • ارتفاع و طول میز و صندلی
 • حمام یا دوش چقدر باید بزرگ باشد تا احساس تنگی نکنید؟

نسبت چیست؟

تناسب رابطه کلی بین اندازه دو جسم مختلف است. وقتی طراحان در مورد تناسب صحبت می کنند، سعی می کنند نحوه ارتباط اشیاء یک اتاق را با یکدیگر به تصویر بکشند.

به عنوان مثال، یک میز قهوه خوری باید دو سوم طول کاناپه ای باشد که با آن استفاده می شود. به همین ترتیب، ارتفاع میز کناری باید تقریباً به اندازه بازوی یک صندلی یا مبل باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزلتناسب همه چیز در مورد راحتی و عملکرد است. اتاقی با تناسب مناسب احساس راحتی و جذابیت می کند، در حالی که اتاقی که تناسب مناسبی ندارد، می تواند تنگ و کوچک باشد.

علاوه بر این، مهم است که به خاطر داشته باشید که مقیاس و نسبت را می توان برای بدن انسان نیز اعمال کرد. به عنوان مثال، صندلی با پشتی بلند و صندلی بزرگ راحت‌تر از صندلی‌هایی با پشتی کم و صندلی کوچک به نظر می‌رسد، زیرا متناسب با بدن انسان است.

نسبت طلایی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

برای قرن ها، نقاشان، معماران و طراحان از نسبت طلایی به عنوان یک فرمول ریاضی برای خلق آثار هنری جذاب از نظر زیبایی شناختی استفاده می کردند.

نسبت طلایی برابر با 1.618 است و با حرف یونانی “phi” نشان داده می شود.

نسبت طلایی در طراحی دکوراسیون داخلی منزلبا تقسیم یک اتاق به دو نیمه مجزا می توانید این نسبت را با موفقیت اعمال کنید. یکی یک سوم فضا را اشغال می کند، در حالی که دیگری دو سوم باقیمانده را اشغال می کند.

قسمت کوچکتر را می توان برای ذخیره سازی یا به عنوان یک قسمت اضافی برای نشستن استفاده کرد. فضای بزرگتر مبلمان اصلی اتاق را در خود جای می دهد و عملکرد اصلی آن را روشن می کند.

واقعیت جالب: نسبت طلایی در طبیعت هم دیده می شود! به عنوان مثال، شکل یک گل آفتابگردان. همچنین ممکن است در نسبت های بدن انسان مانند فاصله بین ناف و کف و همچنین فاصله بین بالای سر و ناف ما یافت شود.

چرا نسبت ها در طراحی دکوراسیون محیط ها و شخصیت ها مهم هستند؟

وقتی نسبت ها را مورد بحث قرار می دهیم، در مورد روابط بین عناصر مختلف در یک ترکیب صحبت می کنیم.

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، تناسبات مهم هستند زیرا می توانند حس هماهنگی یا ناهماهنگی را در یک فضا ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر تمام مبلمان یک اتاق برای فضا بیش از حد بزرگ باشد، احساس تنگی و ناراحتی می کند.

از طرف دیگر، اگر مبلمان برای فضا خیلی کوچک باشد، ظاهری نامرتب و عجیب به نظر می رسد. بنابراین، پیدا کردن تعادل بین این دو هنگام طراحی اتاق ضروری است.

علاوه بر ایجاد حس هماهنگی، از نسبت ها و تناسبات نیز می توان برای ایجاد حس وحدت در یک فضا استفاده کرد.

به عنوان مثال، اگر تمام مبلمان یک اتاق یک رنگ باشد، باعث ایجاد حس وحدت می شود. اما اگر مبلمان از رنگ های مختلف باشد، حس تنوع ایجاد می کند.

از نظر طراحی شخصیت، نسبت ها به همان اندازه مهم هستند. دلیل این امر، این است که مغز ما به سختی می‌تواند نسبت‌های خاصی را به عنوان انسان تشخیص دهد.

برای مثال، اگر سر شخصیتی نسبت به بدنش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد، عجیب و نامتناسب به نظر می رسد.

همین را می توان در مورد اندام ها نیز گفت. اگر بازوها یا پاهای شخصیتی خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، دوباره عجیب و نامتناسب به نظر می رسد. بنابراین، یافتن نسبت های مناسب برای یک شخصیت ضروری است تا آنها را باورپذیر و واقع بینانه نشان دهیم.

6. جزئیات در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

توجه به جزئیات در هنگام تزئین یا طراحی بسیار مهم است. رنگ‌ها، پارچه‌ها، بافت‌ها، سبک‌ها و اجناس مورد استفاده در دکوراسیون داخلی منزل همگی توسط طراحان داخلی با دقت انتخاب می‌شوند.

به طور طبیعی، مبلمان و رنگ مهمترین نقش را ایفا می کنند، با این حال، این ریزترین جزئیات هستند که یک خانه شاد و سرزنده را از یک خانه کسل کننده متمایز می کنند.

جزئیات کوچک در دکوراسیون خانه مهم است

چیزهای کوچک یک اتاق را گرد هم می آورد. به عنوان مثال رنگ یا بافت کف، یا روشی که الگوی کاغذ دیواری مکمل مبلمان است. اگر در حال بازسازی و تجهیز خانه هستید اما به نظر می رسد چیزی از دست رفته است، وقت آن است که آخرین نکات را اضافه کنید.

سعی کنید رنگ های زیادی به پالت های طراحی آینده خود برای اتاق خود اضافه نکنید.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل در خانهجزئیات فضای داخلی را در دکوراسیون منزل تقویت می کند

طراحی داخلی علم و هنر ارتقاء یک فضا با استفاده از تمام عناصر طراحی از جمله جزئیات است. همه چیز در مورد ایجاد یک محیط راحت برای افراد برای استفاده از چنین فضاهایی است.

طراحان داخلی برای دستیابی به طرحی که در ذهن دارند، باید جزئیات را سازماندهی، هماهنگ، تحقیق و برنامه ریزی کنند. این همان جایی است که جزئیات وارد می شوند. آنها بسته به استفاده مورد نظر از فضای داخلی، به ایجاد فضاهای کاربردی در داخل ساختمان ها کمک می کنند.

فضا را می توان با وسایل تزیینی مانند:

 • درهای جلو با کنده کاری های چوبی تکمیل کننده حکاکی های چوبی روی مبلمان است.
 • فرشی که با بالش ها مطابقت دارد.
 • مجموعه ای از میزهای کنار تخت با رنگ بندی مشابه با تخته سر.
 • در ورودی بزرگ خانه شما، یک بند چوب ماهون و راه پله به یک لوستر کریستالی بزرگ منتهی می شود.
 • یک فرش خاکستری روشن با یک فرش راسو ساخته شده از خز مصنوعی تکمیل کننده کوسن های خز است.

هماهنگی و وحدت دکوراسیون خانه

اکنون که 6 اصل طراحی داخلی را تکمیل کرده ایم، به خط پایان نزدیک می شویم. ما مطمئن شدیم که مقدار مناسبی از تعادل، کنتراست، ریتم، مقیاس و جزئیات در اطراف نقطه کانونی ما وجود دارد.

اتاقی که ما طراحی کردیم تقریباً کامل به نظر می رسد، فقط باید یک اصل مهم دیگر را اضافه کنیم که هماهنگی و وحدت است.

اگرچه ممکن است وحدت و هماهنگی یکسان به نظر برسند، اما هر کدام نقش منحصر به فردی را در نحوه تجربه منطقه نهایی ایفا می کنند.

وحدت

وقتی عناصر مشابه با هم مخلوط شوند، نتیجه وحدت است. انگار برای هم ساخته شده اند. در بیشتر شرایط، پس از ایجاد وحدت، احساس می کنید چیزی از دست رفته است.

طراحی داخلی منزلپیروی از هر هفت اصل طراحی داخلی می تواند دشوار باشد، اما دستیابی به آن غیرممکن نیست. برای تسلط بر آخرین مورد، هارمونی، به حس زیبایی شناسی و توجه به طراحی نیاز داریم.

هارمونی

این اصل ربطی به شباهت دارد. وقتی به نظر می رسد چیزها به هم تعلق دارند، گفته می شود که هماهنگ هستند. فرم، شکل، بافت و تکرار رنگ موثرترین راه برای رسیدن به هارمونی در ترکیب بندی ها هستند.

در چنین فضاهایی همه چیز مرتب است و به نظر بی عیب و نقص در کنار هم قرار می گیرد. از این رو، نتیجه نهایی دلپذیر، آرامش بخش و راحت است.

دیزاین داخلی منزلشما با استفاده از یک همخوانی یا تکرار یک عنصر طراحی در سراسر اتاق به هارمونی می رسید. به عنوان مثال، می توانید از همان رنگ در سایه ها یا رنگ های مختلف برای دیوارها، پنجره ها و مبلمان استفاده کنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید از همان الگو اما در رنگ های مختلف روی پارچه های مختلف استفاده کنید.

هارمونی چیزی نیست که همه بفهمند. من استدلال می کنم که 90٪ از توانایی طراحی را می توان آموخت، اما 10٪، که بیشتر آن هارمونی است، چیزی است که شما با آن متولد شده اید.

هماهنگی و وحدت باعث تقویت انسجام می شود که به تشخیص الگو کمک می کند. مغز انسان جزئیاتی را که تکرار می شوند طبقه بندی می کند و اشیاء مشابه را به سرعت تشخیص می دهد. در صورت عدم وجود عناصر طراحی، آرامش و انسجام وجود نخواهد داشت.

انسجام بسیار مهم است زیرا از نظر بصری ورود به مکان را آسان‌تر می‌کند. آیا تا به حال وارد اتاقی می‌شوید که در آن انسجام وجود ندارد و احساس می‌کنید تحمل آن سخت است؟ آیا چشم ها و مغز شما احساس می کنند که در حال درد هستند؟ هماهنگی و اتحاد تنها راه رسیدن به آن است.

دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی به هنر و دانش ساخت فضای داخلی دلپذیرتر و کاربردی تر برای ساکنان آن اشاره دارد. طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر ترکیبی دیده می شود زیرا به طراحان نیاز دارد تا عناصر مختلفی را در کنار هم قرار دهند تا یک نمای شیک را شکل دهند. آنها هر بخشی از نمای اتاق را از جنس کفپوش گرفته تا قفسه های کتاب کنترل می کنند.

کابینت آشپزخانه

آیا اتاق یا دفتر کار شما فاقد کارکرد است؟ آیا دکور آن خسته کننده و قدیمی به نظر می رسد؟ شاید فضای زندگی یا کار شما خالی باشد و برای ایجاد حس زندگی در آن نیاز به طراحی کامل دارد؟ همه اینها دلایلی برای استخدام طراح دکوراسیون داخلی هستند. تزئینات ممکن است برای بعضی ها کار ساده ای به نظر برسد، اما مستلزم توجه کافی به جزئیات و دانش سبک های طراحی است.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی، هنر تزیین یک خانه مسکونی، بازسازی ساختمان در تهران و یا مجتمع های تجاری، با توجه به ترجیحات فرد و سبک شخصی کارفرما است. این شامل انتخاب طرح های رنگی، متریال کفپوش، مبلمان، آثار هنری و لوازم جانبی است که فضا را با یک بودجه مناسب به یک طراحی زیبا و دلپذیر تبدیل می کند.

طراحی دکوراسیون در برابر طراحی داخلی

اگرچه مردم اغلب فکر می کنند دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی یکسان هستند، اما اینگونه نیست. دکوراتورهای داخلی بهترین رنگ را برای دیوار شما انتخاب می کنند، در حالی که طراحان داخلی آن را خراب می کنند تا ساختار اتاق را تغییر دهند. دکوراتورهای داخلی با اضافه کردن وسایل جانبی مانند پارچه و فرش، به زیبایی اتاق می پردازند. طراحان داخلی بهترین استفاده را از فضای موجود خواهند داشت.

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دارای سبک های طراحی متفاوتی است که دارای شیوه های متغیری در طراحی هستند. در طی سال های مختلف، سبک های بیشماری در طراحی وجود داشته است، اما در ادامه به محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی می پردازیم.

سبک ساحلی

سبک ساحلی دارای استایل مناسب برای کسانی است که می خواهند ساحل و اقیانوس را وارد زندگی روزمره خود کنند. این موضوع شامل رنگ های سفید، آبی، سبز و نارنجی است. لوازم جانبی سبک ساحلی شامل قاب های صخره های اقیانوسی، پوسته های دریایی و عناصر چوب و مبلمان است که برای ایجاد فضایی آرامش بخش  استفاده می شود.

دکوراسیون منزل سبک مدرن

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی یک سبک براق است که سادگی را برجسته می کند. دکوراتورها از طرح های اصلی رنگ های سفید، خاکستری و سیاه استفاده می کنند. طرح ها، ساده و بدون پیچیدگی هستند. خطوط مستقیم و جسورانه در این سبک ترجیح داده می شوند. از عناصر و مواد طبیعی و لوازم جانبی مانند قاب های چوبی، تزئینات فلزی و مبلمان در این سبک استفاده می شود.

سبک معاصر

سبک معاصر نوعی ملایم تر از طراحی مدرن است که اغلب با سبک مدرن اشتباه گرفته می شود، دلیل آن این است که دارای ظاهری ساده با خطوط مستقیم است. این سبک حضور رنگ های جسورانه، نرم و خنثی را امکان پذیر می کند. سبک معاصر با طراحی مدرن متفاوت است زیرا سبک آن همیشه در حال تغییر است و تمرکز آن بر روی طرح ها و روندهای امروزی است. آنچه امروزه طراحی معاصر را تعریف می کند ممکن است در آینده آن را تعریف نکند.

طراحی اتاق کار در دکوراسیون

سبک پر زرق و برق مدرن 

سبک پر زرق و برق مدرن با ظرافت با طراحی مدرن ادغام شده است. صندلی های تافت دار و عثمانی، این فضاها را با پارچه های لوکس مانند مخمل تزئین می کنند. مبلمان فلزی و قطعات جانبی آن معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد و با طرح های رنگی روشن یا خنثی جفت می شود. عناصری مانند گل رز سفید در یک گلدان کلاسیک حضور دارند. سایر ویژگی های آن مانند لوسترها، آینه های بزرگ، اشیاء نگین دار و عناصر پیچیده تزئینی در این سبک حضور دارند.

سبک کانتری یا محلی

سبک کانتری، مواد طبیعی و عناصر روستایی را برای ایجاد محیط زندگی محلی در فضای باز برجسته می کند. قرمز رنگ غالب موجود در این سبک است. سبدهای حصیری، پالت و قطعات چینی سفید از لوازم جانبی محبوب سبک کانتری است.

سبک التقاطی

اگر کارفرما از سبک مورد نظر خود مطمئن نیست، اما به سبک های مختلف علاقه دارد می تواند از سبک التقاطی استفاده کند. قوانین سبک التقاطی در دکوراسیون داخلی تعریف شده نیست. در این سبک از همه عناصر، رنگ ها، بافت ها و مواد برای ایجاد فضای مشخص استفاده می شود.

سبک بوهمی

یک کلمه برای توصیف این سبک وجود دارد: جسورانه! سبک بوهمی روشن و رنگی است. از رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی با تم های صورتی، بنفش عمیق و نارنجی استفاده می شود. قطعات مبلمان چوبی که با مواد مخمل پوشانده شده اند و از تزیینات راه راه، هندسی و گلدار توری استفاده شده است. سبک بوهمی برای افرادی مناسب است که دوست دارند از سفر و فرهنگ آن الهام بگیرند.

سبک وینتیج 

سبک وینتیج را می توان با اصطلاح شبی شیک یا سبک رومانتیک (Shabby Chic) جایگزین کرد. رنگ های اصلی آن خنثی است: قهوه ای، سفید و خاکستری. سبک وینتیج سبکی مدرن با ظاهری با الهام از سبک وینتیج، مانند مبلمان خرد شده، آجر در معرض دید، صندلی های زنگ زده و چوب های پیر می باشد. این سبک طرح های گذشته را با عناصر موجود ترکیب می کند تا ظاهری جدید و تازه به وجود آورد.

سبک آسیایی

سبک طراحی دکوراسیون آسیایی از عناصر طبیعت برای ایجاد احساس آرامش در فضا استفاده می کند. رنگ های سفید، سبز، آبی و نچرال طرح های اصلی رنگی در این سبک هستند. نور طبیعی با پوشش های پنجره ای محدود مورد نظر است تا بیشترین میزان نور خورشید را در یک اتاق قرار دهد. از پارچه ها و چاپ های الهام گرفته شده آسیایی برای پوشش صندلی ها، بالش ها و سایر پوشش های عناصر این سبک استفاده می شود. برای افزودن احساس طبیعی در محیط، گیاهان کوچک در سراسر فضا پخش می شوند.

طراحی دکوراسیون منزل

دکوراسیون سبک آسیایی

هیچ نوع سبک دکوراسیون صحیح یا غلطی وجود ندارد، اما طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی در یک فضا می تواند موجب ایجاد زیبایی و احساس آرامش در محیط زندگی شما شود. با طراحی دکوراسیون داخلی توسط گروه مهندسین مسعودیان، با کمترین هزینه، زیبایی و آرامش را وارد فضای زندگی خود کنید.

دکوراسیون سبک مدرن

با تشکر از طرف آتلیه ی معماری مسعودیان آتلیه معماری مسعودیان برای ایجاد این مدل ، به گروهی از طراحان اروپایی تعلق دارد که در مدرسه Bauhaus شروع به کار کردند. این احساس سادگی و آرامش را ترویج می کند و به جای اینکه به نظر برسد ، بر عملکرد متمرکز است.

مبلمان از این سبک با اشکال مهندسی قوی مانند: مربع و مستطیل با چند منحنی ، دایره و شکل های بیضی شکل مشخص می شوند.این مبلمان شامل فلزات براق مانند: فلز کروم ، استیل ضد زنگ است که در پاهای صندلی ها و لامپ ها استفاده می شود.در مورد مواد مورد استفاده در طراحی این مدل ، بیشتر آنها از جنس چوب و پلاستیک هستند. بعضی از طراحان چوب را ترسیم می کنند ، در حالی که برخی دیگر از چوب استفاده می کنند زیرا این یک تضاد ارگانیک با اشکال و مواد صنعتی است.

در این مدل از شیشه نیز برای افزودن درخشش و زیبایی زیبایی استفاده شده است.با استفاده از رنگ های روشن ، رنگ ها نقش محدودی دارند ، گاهی اوقات فقط از یک رنگ به وضوح استفاده می شود.از آنجا که این سبک با مبلمان ، لوازم جانبی و رنگ های آن بسیار ساده است ، در صورت ترکیب با سبک دیگر (یا بیشتر) ، نتیجه مطمئنا نفس گیر و بی نظیر خواهد بود.

سادگی و آرامش در طراحی ، رنگهای نرم ، تعادل در طراحی ، نورپردازی غیر متعارف ، استفاده از چوب طبیعی.تعادل نامتقارن در طراحی ، رنگ ها آرام ، محدود بوده و به صورت تک رنگ (یعنی استفاده از یک رنگ و پله های موجود در آن) ، استفاده از چوب در طراحی توزیع می شود.

دکوراسیون داخلی منزل مدرن

این مدل مبتنی بر اصول خاص است:

 • روی کار بیشتر از شکل تمرکز کنید
 • استفاده از چوب ، شیشه و پلاستیک.
 • از لوازم جانبی و تزئینات خودداری کنید.
 • تعادل نامتقارن در مبلمان و طراحی.
 • سادگی و استفاده از خطوط شفاف و سطوح صیقلی.
  رنگ ها محدود است.
 • استفاده از اشکال هندسی در طراحی.
 

جمع بندی: طراحی دکوراسیون داخلی منزل مدرن

در این نوشته به بررسی طراحی دکوراسیون داخلی منزل پرداختیم که شما می توانید برای داشتن دکوراسیون مدرن از آن استفاده کنید. در صورت نیاز می توانید با آتلیه معماری مسعودیان تماس بگیرید.

امیر حسین مسعودیان

امیر حسین مسعودیان

مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه