معماری داخلی ساختمان

معماری داخلی، طراحی یک خانه یا یک پناهگاه در فضای داخل آن است و فرایندی است که از طریق آن فضای داخلی ساختمان ها طراحی می شود، معماری داخلی ساختمان حلقه اشتراکی مابین معماری و طراحی داخلی می باشد. این رشته مانند رشته معماری با بنا و جزئیات  آن در ارتباط است و از سویی دیگر مانند طراحی داخلی بر زیبایی فضاهای داخلی بنا تاکید دارد.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

معماری داخلی ساختمان در تهران توسط آتلیه معماری مسعودیان

معماری داخلی، طراحی یک خانه یا یک پناهگاه در فضای داخل آن است و فرایندی است که از طریق آن فضای داخلی ساختمان ها طراحی می شود، که مربوط به کلیه جنبه های کاربردی انسانی فضاهای ساختاری است. به عبارتی ساده‌تر، معماری داخلی، طراحی داخلی از جنبه معماری است.

معماری داخلی ساختمان

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی نقطه اشتراکی مابین معماری و طراحی داخلی می باشد. این رشته مانند رشته معماری با بنا و جزئیات  آن در ارتباط است و از سویی دیگر مانند طراحی داخلی بر زیبایی فضاهای داخلی بنا تاکید دارد.

با توجه به کاربری موجود یا خواسته شده در فضا، فضاهای داخلی ساختمان یا اثر معمارانه به ریز فضاهای مختلفی مانند نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و … در کاربری مسکونی و فضاهای دیگری در کاربری های مختلف تجاری، اداری، نمایشگاهی و موارد دیگر که اصولا ریز فضاهای آنها با توجه به کف، سقف و دیوارها تفکیک می شود، تقسیم می شوند. طراحی این فضاها در حیطه ی عملکرد رشته معماری داخلی می باشد. حتی در رشته ی معماری داخلی، نوسازی ساختمان های نسبتا قدیمی که جزء میراث معماری نمی باشند نیز انجام می گیرد.

به دلیل اینکه معماری داخلی با ویژگی های شخصیتی هر انسانی در ارتباط است، باید جهت دستیابی به طرحی زیبا، به خصوصیات رفتارهای افراد در طراحی فضاهای عمومی و خصوصی، توجه شود. به همین دلیل طراح در زمان طراحی فضاهای داخلی با دو موضوع در ارتباط است: کاربری فضا و احساسی که بر ساکنان آن بنا می گذارد.

طراحی داخلی منزل

معماری داخلی ساختمان

با در نظر گرفتن آناتومی انسان، می توان فضاهای آرامش بخش به وجود آورد. با توجه به اینکه با گذشت زمان، طرز تفکر انسان تغییر می کند، آناتومی انسان ها همواره ثابت و یکسان است.

یک معمار داخلی ساختمان، در صورتی که در مورد جامعه، افراد موجود در جامعه، فرهنگ این افراد، آب و هوای منطقه و … مطالعه ای نداشته باشد، نمی تواند فضایی مطلوب و آرامش بخش را خلق کند. معماری داخلی ساختمان، حرفه، هنر و صنعتی در دنیا می باشد که موجب بهینه سازی در فضاهای داخلی بنا در جهت انجام فعالیت­های روزمره می شود.

معماری داخلی ساختمان دارای طیف مختلفی از جزئیات، عناصر و مولفه ­هایی مانند فرم بنا، رنگ، نور موجود در فضاها، بافت، دیوارها، کف، عناصر کاربردی، دکوراسیون و مبلمان است. این جزئیات و عناصر، وسایل و ابزارهای کار معمار داخلی ساختمان هستند که در کنار هم باید به نحوی هماهنگ و متناسب در یک طراحی زیبا و مطلوب قرار گیرند.

اصول طراحی معماری ساختمان

مراحل کار معمار داخلی ساختمان

معماران داخلی ساختمان در طراحی و ساخت فضاهای داخلی ساختمان جهت داشتن ایمنی، کارکردی بودن و زیبایی آن تخصص دارند. آگاهی  معماران داخلی از دوام و استحکام متریال ساختمان و مهارت در استفاده از عناصری مانند نور، رنگ و بافت در فضاهای مختلف بسیار اهمیت دارد. آنها، برنامه هایی را جهت به وجود آوردن یا پالایش فضاهای شخصی در خانه یا فضاهای تجاری زیبا در ذهن مشتری خود فراهم می کنند. در هر نوع از طراحی ممکن است احتیاجاتی برای ارتباط با مشتری های متفاوت، طراحان معماری دیگر و تیم اجرایی ساختمان وجود دارد.

اصول طراحی و معماری داخلی ساختمان

خدمات مرتبط :

معماران داخلی اصولا قسمتی از مراحل ساخت و ساز یا بازسازی بنا را از ابتدا تا انتهای آن برعهده می گیرند. آنها مرحله ابتدایی کار خود را با ملاقات با کارفرما آغاز می کنند تا درباره ی مسائلی مانند انتظارات پروژه و سلایق کارفرما صحبت کنند. در جلسات ابتدایی، وظیفه معمار داخلی این است که به خواسته ها و احتیاجات کارفرما دقت کند و نظرات و پیشنهادات خود را بیان کند.

بعد از انجام مشاوره های اولیه، معمار داخلی به تهیه ی برنامه های طراحی می پردازد. این نوع از نقشه ها ممکن است بیانگر محل قرارگیری دیوارها، پنجره ها، درها، عناصر دیگر و حتی مبلمان است. آنها اصولا در تهیه نقشه های این مرحله از طراحی خود از نرم افزارهای کامپیوتری مانند نرم افزار طراحی دو بعدی (CAD) و مدل سازی اطلاعات در بنا (BIM) استفاده می کنند.

معماری داخلی ساختمان

اصول معماری داخلی ساختمان

اگر هر یک از اصول را در معماری طراحی داخلی خانه خود بگنجانید، می توانید فضای داخلی زیبایی ایجاد کنید که رقیب حرفه ای ها باشد. بیا شروع کنیم!

1. وحدت

وحدت، تداوم و هماهنگی لازمه پیوند همه فضاهای داخلی است. استفاده از سبک های مختلف متفاوت در سرتاسر خانه منجر به وقفه های بصری هنگام جابه جایی از یک منطقه به منطقه دیگر می شود. هر یک از فضاهای داخلی شما باید با هم کار کنند تا یک کل واحد ایجاد کنند.

از عناصر طراحی مشابه برای یکسان کردن طرح دکوراسیون خود استفاده کنید. به عنوان مثال، رنگ آمیزی هر اتاق به رنگ متفاوت می تواند خسته کننده باشد. با این حال، اگر با استفاده از پالت محدودی از رنگ های مکمل، فضاها را یکسان کنید، جریان بصری و هارمونی ایجاد خواهید کرد.

2. تعادل

تعادل در طراحی معماری داخلی به توزیع مناسب اشیا در یک اتاق برای ایجاد تعادل بصری اشاره دارد.

سه راه برای ایجاد تعادل در اتاق وجود دارد:

الف. تعادل متقارن:

رایج ترین راه برای رسیدن به تعادل بینایی. برای ایجاد تعادل متقارن روی یک مانتل، یک شی بزرگ را در مرکز قرار دهید (مانند نقاشی) و اشیاء همسان را در دو طرف آینه قرار دهید. این یک مثال ساده است، اما تعادل کامل را نشان می دهد.

ب. تعادل نامتقارن:

این تعادل احساس آرامش بیشتری ایجاد می کند. به‌جای شمعدان‌های مشابه، می‌توانید اجسام غیرمشابه را با ابعاد مشابه جایگزین کنید تا توزیع یکنواخت وزن بصری را حفظ کنید. اگرچه برای دستیابی به آن کمی تلاش بیشتری لازم است، اما عدم تقارن ظاهری معمولی به اتاق شما می بخشد.

اصول معماری داخلی

ج. تعادل شعاعی:

چیدمان اجسام در اطراف و تابش از یک جسم مرکزی بزرگتر. آشناترین مثال تعادل شعاعی، میزی است که در مرکز یک اتاق غذاخوری قرار گرفته است. قرار دادن صندلی ها و سایر وسایل در اتاق بر اساس میز به عنوان نقطه کانونی مرکزی است.

3. ریتم

ریتم در موسیقی و ریتم در طراحی داخلی ماهیت مشابهی دارند. ضرب آهنگ ریتمیک یک آهنگ و عناصر طراحی تکراری در یک اتاق را در نظر بگیرید. پای شما به ضربات ضربه می زند، و چشم شما به اتاقی می چرخد ​​تا عناصر طراحی را بپذیرد. حس ریتم و حرکت را با رنگ، شکل، اندازه، بافت یا الگو از طریق تکرار، پیشرفت و انتقال به اتاق خود بیاورید.

سه نوع ریتم برای تماشا وجود دارد.

الف. تکرار:

انجام این نوع ساده است. فقط با یک دست سبک این کار را انجام دهید. استفاده از رنگ نارنجی در سراسر اتاق کار را انجام می دهد. با این حال، توجه داشته باشید که تکرار بیش از حد در یک اتاق می تواند به اندازه گوش دادن به آهنگ تکنو هر روز آزار دهنده باشد!

ب. پیشرفت:

این با استفاده از گروهی از اشیاء مشابه که اندازه آنها متفاوت است به دست می آید. مجموعه ای از صدف ها، شمع ها یا حتی کدو تنبل ها، از کوچک تا بزرگ، همه نمونه هایی از پیشرفت هستند.

ج. انتقال:

توصیف این نوع کمی دشوارتر است. به هدایت چشم به آرامی و روان از یک شی یا اتاق به اتاق دیگر کمک می کند. درهای قوس دار، پنجره ها و مبلمان منحنی شکل رایج ترین ابزار انتقالی در طراحی داخلی هستند.

4. مقیاس و تناسب

آیا تا به حال در اتاق بزرگی بوده اید که در آن مبلمان نسبت به فضا کوتوله شده باشد یا اتاق کوچکی که مبلمان بر فضا غلبه کند؟ اگر چنین است، اهمیت مقیاس را درک می کنید. مقیاس به اندازه اشیاء در یک فضا مربوط می شود.

از سوی دیگر، تناسب به اندازه یک شی به جسم دیگر اشاره دارد. به عنوان مثال، شما یک صندلی بزرگ و پر شده دارید و در کنار آن، یک میز کناری کوچک قرار می دهید. نسبت اقلام همه اشتباه است. یک صندلی دمپایی شیک با میز کناری حس بصری بیشتری دارد.

5. کنتراست

کنتراست در یک اتاق می تواند به رنگ، فرم و استفاده از فضا اشاره داشته باشد. همانطور که در مورد تکرار، کمی تضاد بسیار زیاد است.

یکی از راه های مورد علاقه من برای ایجاد کنتراست از طریق رنگ است. هیچ چیز مانند استفاده از سیاه و سفید در یک اتاق تأثیر بصری ایجاد نمی کند.

یکی دیگر از راه‌های موثر برای ایجاد کنتراست، استفاده از فرم‌هایی است، مانند استفاده از یک آینه بزرگ گرد بالای مبل، یک میز کناری گرد و دو عدد میز عسلی مربعی که به عنوان میز قهوه‌خوری استفاده می‌شود. این به شما تضاد دایره ها و مربع ها را می دهد.

کنتراست همچنین شامل فضای مثبت و منفی در یک اتاق است. همانطور که مناطقی از فعالیت بصری مثبت دارید، باید مناطقی از فضای خالی (منفی) را نیز برای ایجاد کنتراست در حجم در نظر بگیرید. هنگام چیدمان محتویات یک اتاق این را در نظر داشته باشید.

6. جزئیات

جزئیات در طراحی داخلی بسیار فراتر از لوازم جانبی یک اتاق است. به جزئیات به عنوان تزئینات روی کیک فکر کنید. آن‌ها لمس‌های کوچک و ظریفی هستند که می‌توانند تأثیر زیادی بر اتاق بگذارند. مواردی مانند تزئین روی بالش، صفحه کلید تزئینی یا انتهایی لامپ کریستالی، و روکش های خروجی، ظاهری کوچک به خانه شما می بخشد که طرح شما را کامل می کند!

7. تاکید

تاکید چیزی است که همه ما درباره آن می دانیم. به سادگی به این معنی است که هر اتاق یا فضایی یک نقطه کانونی دارد، خواه یک معماری باشد یا یک شی. شومینه رایج ترین نقطه کانونی معماری است. آثار هنری بزرگ یا یک قطعه مبلمان بزرگ نیز می تواند نقطه کانونی در یک اتاق باشد.

عناصر طراحی داخلی مانند رنگ، بافت و فرم برای تأکید بر یک نقطه کانونی استفاده می شود. اگر روی شومینه خود را با کاشی های شیشه ای برنزی تزئین کرده اید، از رنگ و بافت برای ایجاد تاکید استفاده کرده اید.

طراحی معماری داخلی منزل

جمع بندی: معماری داخلی ساختمان

در صورتی که می خواهید معماری داخلی ساختمان خود را طراحی کنید می توانید روی ما حساب کنید. آتلیه معماری مسعودیان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی بازسازی ساختمان، نقشه کشی ساختمان و … فعالیت دارد.

 

امیر حسین مسعودیان

امیر حسین مسعودیان

مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
5/5

آخرین مقالات

بازسازی
admin1-msd

بازسازی ویلا در شمال و نکاتی که قبل از اقدام به بازسازی باید بدانید

بازسازی ویلا در شمال یک فکر جذاب و رویایی است اما با رعایت نکاتی می‌تواند صرفا از یک رویا خارج شود و رنگ و بوی واقعیت به خود بگیرد. داشتن یک ویلا در شمال یک بحث است و بازسازی ویلا در شمال بحث دیگری که ما در این مقاله به

ادامه مطلب »
هزینه بازسازی مغازه
بازسازی
admin1-msd

هزینه بازسازی مغازه و نحوه محاسبه آن

هزینه بازسازی مغازه می‌تواند مهمترین دلیل برای اقدام به بازسازی ساختمان باشد. برآورد هزینه بازسازی مغازه اولین گام برای انجام همچین کاری است و با اطلاع داشتن از میانگین آن می توانید انتخاب مطمئن و مناسبی انجام دهید و نه تنها دچار ضرر نشوید بلکه در این دنیای پر رقابت

ادامه مطلب »

بازسازی ویلا چند قدم تا داشتن ویلای رویایی

داشتن یک ویلای زیبا و دیدنی آرزوی هر شخصی است اما شاید یک سری از عوامل باعث شود که خیلی از افراد را از این کار باز دارد. اما همانطور که می‌دانیم بازسازی آپارتمان یا ویلا یک امر ضروری می‌باشد زیرا به مرور زمان دچار مشکلات و خرابی‌هایی می‌شود که

ادامه مطلب »
بازسازی مغازه
بازسازی
admin1-msd

صفر تا صد بازسازی مغازه

بازسازی مغازه چه مقدار اهمیت دارد؟ آیا یک کار بسیار ضروی می‌باشد یا صرفا یک هزینه‌ی اضافی است؟ دلایل متفاوتی برای بازسازی مغازه وجود دارد. میزان تخریب و فرسودگی مغازه و وسایل آن، زیبایی بصری و جذب مشتری یا تغییر کاربری مغازه از دلیل‌های اصلی اقدام به بازسازی مغازه می‌باشد.

ادامه مطلب »
قوانین بازسازی آپارتمان
بازسازی
admin1-msd

قوانین بازسازی ‌آپارتمان

آیا شما هم احساس می‌کنید که نیاز به بازسازی آپارتمان خود دارید؟ ممکن است برای شما سوالاتی از قبیل قوانین بازسازی آپارتمان به چه صورت است یا اینکه هزینه بازسازی آپارتمان چقدر می‌شود؟ همچنین ممکن است پیش خودتان بگویید که همیشه آرزوی داشتن یک خانه با پذیرایی بزرگ را داشته‌اید

ادامه مطلب »
هزینه بازسازی آپارتمان
بازسازی
admin1-msd

هزینه بازسازی آپارتمان

آیا خانه شما به بازسازی نیاز دارد اما نمی‌دانید که هزینه بازسازی آپارتمان چقدر است؟ می‌دانیم که بازسازی آپارتمان قدیمی یک امر ضروری می‌باشد مخصوصا اگر قسمت یا قسمت‌هایی از آپارتمان تخریب شده یا نیاز به تعمیر داشته باشند و در صورت بازسازی نشدن تبعات بدی برای شما به همراه

ادامه مطلب »

نظر (2)

  1. رادمهر
    21 مهر 1399

    سلام با تشکر از مطالب خیلی خوبتون اگه ممکنه می خواستم ازتون مشاوره بگیرم در خصوص بازسازی خانه باید کدام شماره تماس بگیرم

    • 21 مهر 1399

      سلام دوست عزیز با هر کدام از شماره ها می تونید تماس بگیرید

ارسال دیدگاه