طراحی نمای ساختمان

از آنجایی که نمای ساختمان اولین چبزی است که به چشم یک بیننده می‌آید طراحی نمای ساختمان پیش از پیش اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. یک طراحی نمایی جذاب و با کیفیت، توانایی ایجاد ارتباط قوی با بیننده را دارد و تجربه بصری ممکن است برای همیشه در ذهن او ماندگار شود. از این رو، اجتناب از اشتباهات در طراحی نما و توجه به جزئیات، می‌تواند به عنوان یک معیار مهم برای ارزیابی ساختمان تلقی شود. در نتیجه، طراحی نمای ساختمان نه تنها باید جذاب و چشم‌نواز باشد، بلکه به عنوان نمایانگری از دقت و توجه به جزئیات توسط سازنده عنوان شود.

برای سفارش طراحی نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، بازسازی آپارتمان و بازسازی ساختمان با گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

نماهای ساختمانی عموماً به سبک‌های مختلف و با استفاده از متریال های متنوع همچون آجر، چوب های اشباع مانند ترموود، سنگ تراورتن ، سنگ گرانیت ، سنگ آنتیک، سنگ مرمریت، شیشه، ورق های کامپوزیت آلومینیوم ، سرامیک و… اجراء می گردند که انتخاب هریک از این متریال به کاربری و سبک ساخت ساختمان، سلیقه کارفرما، شرایط آب و هوایی منطقه و مهم‌تر از همه بودجه دارد. 

اگر وقت خواندن این مقاله را ندارید، برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

آیا به دنبال ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت در طراحی نمای ساختمان هستید؟ با ما تماس بگیرید.

نما ساختمان 

 نما اولین بخش از یک ساختمان است که به ما درباره ساختار، سبک معماری و طراحی، متریال کاربردی زمینه‌ای را برای شناخت می‌دهد. طراحی نما ساختمان واقعاً فرصتی برای معمار است که با خلق یا بازسازی نما ساختمان استعداد خود را به نمایش بگذارد. سبک زندگی امروزه مردم به گونه‌ای شده که به ظاهر بسیار اهمیت می‌دهند از این رو بحث طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی و این گونه موارد بسیار داغ می‌باشد. بنابراین در این حالت چه برای امر فروش و چه برای بحث زیبایی ساختمان اولین چیزی که برای افراد غیرساکن در آن ساختمان به چشم می‌خود نمای ساختمان است که اگر در کنار استفاده از متریال‌های باکیفیت از طراحی زیبایی و البته خلاقیت برخوردار باشد از سایر ساختمان‌ها متمایز می‌شود. 

اهمیت طراحی نمای ساختمان 

همه ما خانه‌ای زیبا می‌خواهیم که با خانه‌های دیگر متفاوت باشد و در عین حال می‌خواهیم ساختمان و نمای آن با محیط همسایه خود خیلی هم ناسازگار نباشد. طراحی نما یکی از مواردی است که امروزه معماران به آن توجه زیادی دارند. زیرا زیبایی و چگونگی نما نمایانگر هنر و کیفیت کار معمار و طراح ساختمان است.

نکاتی در مورد طراحی نمای کلاسیک ساختمان، مانند ترکیبی از تقارن، متریال، رنگ و غیره وجود دارد که در هنگم طراحی نمای ساختمان باید به آن‌ها توجه کرد. در ابتدا باید هدف از ساخت مشخص شود سپس باتوجه به سبک طراحی داخلی ساختمان، نمای ساختمان متناسب با آن طراحی شود به عنوان مثال اگر سبک طراحی داخلی مدرن می‌باشد نمای ساختمان به تبعیت از آن باید مدرن طراحی شود و برای سبک سنتی یا کلاسیک هم همین گونه خواهد بود. 

چرا طراحی نمای ساختمان مهم است

اهمیت طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان به عنوان یکی از جنبه‌های مهم در طراحی و زیبایی ساختمان است و خصوصیات آن می‌تواند تأثیر زیادی بر جلب توجه و ارزش ظاهری ساختمان داشته باشد. در زیر به برخی از خصوصیات مهم نمای ساختمان اشاره شده است:

1. هماهنگی با محیط اطراف 

نمای ساختمان باید با محیط اطراف هماهنگ باشد و به منطقه‌ای که در آن واقع شده است، سازگاری داشته باشد. این موضوع شامل معماری محلی، رنگ‌ها و مواد ساختمانی مورد استفاده می‌شود.  به عنوان مثال برای طراحی نمای خانه‌ای یا ساختمان تجاری‌ای که در شمال کشور ساخته شده، نمی‌توان از همان متریالی استفاده کرد که برای طراحی نمای ساختمان در جنوب استفاده شده است. 

طراحی نمای ساختمان

2. تعادل و تناسب

نمای ساختمان باید دارای تعادل و تناسب مناسب باشد. نسبت‌های درست میان اجزاء مختلف نما، ارتفاع ساختمان و سایر عناصر، از اهمیت زیادی برخوردار است. البته امروزه در سبک مدرن عدم رعایت تقارن خود به یک ترند طراحی تبدیل شده است اما در همین عدم رعایت تقارن و تعادل باید تقارن و تعادل را در ارتفاع و مسائل فنی ساختمان دقت کرد. 

طراحی نمای ساختمان مدرن

۳. مواد ساختمانی

انتخاب مواد ساختمانی برای نما نقش مهمی در زیبایی و کیفیت ظاهری دارد. یکی از نکات پر اهمیت و مهم استفاده از مواد با کیفیت، مقاوم به عناصر جوی و مقاوم در طول زمان است. مواد ساختمانی برای نمای ساختمان می‌تواند چوب، سنگ، شیشه و غیره باشد. ولی موضوع مهم، انتخاب مواد باکیفیت است. 

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۴.جزئیات و تزئینات

جزئیات کوچک نمای ساختمان، مانند پنجره‌ها، درها، حفاظ‌ها و تزئینات نما، می‌توانند زیبایی نمای یک ساختمان را دوچندان کند.  

شرکت طراحی نمای ساختمان

انتخاب رنگ برای طراحی نمای ساختمان 

انتخاب رنگ‌ برای نما نقش مهمی در جلب توجه و حفظ زیبایی دارد. انتخاب رنگ بر اساس اصول هنری و تطابق با محیط اطراف اهمیت دارد. رنگ‌ها روانشناسی خاص خود را دارند. بنابراین طراح باید با توجه به سلیقه کارفرما، سبک طراحی ساختمان و روانشناسی آن رنگ مورد نظر را انتخاب و به خوبی با سایر رنگ‌ها ترکیب کند. 

نمای ساختمان چیست

6.نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین المان‌هایی است که نمای ساختمان باید داشته باشد. بسیاری از ما از کنار خیلی ساختمان‌ها رد شده‌ایم که طراحی نمای جذابی داشته‌اند اما خیلی چشممان را نگرفته‌ است در عوض بسیاری از ساختمان‌ها هم بوده است که با وجود طراحی معمولی اما خیلی به چشممان جذاب آمده است به این خاطر که از نوپردازی استفاده شده است. نورپردازی باعث می‌شود همه نگاه‌ها را به خود جذب کند به خصوص در شب. در واقع شما با طراحی اصولی و خلاقانه نورپردازی در طراحی نمای ساختمان  به کالبد بی‌جان ساختمان روح می‌بخشید.  

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۵ طراحی نمای ساختمان بر اساس متریال

نمای ساختمان براساس متریال می‌تواند به نماهای رنگی، چوبی، سنگی، آجری و  شیشه‌ای تقسیم‌بندی شود که در ادامه در مورد هریک از این موارد بیشتر توضیح داده شده است. 

1. نما با رنگ دیوار

رنگ امولسیونی اکریلیک یکی از رایج‌ترین، آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای آراستن فضای بیرونی خانه است. با توجه به نیاز طراحی، رنگ دیوارها را می توان بر روی دیوارهای گچ کاری شده با روکش های مات یا براق اجرا کرد. از آنجا که استفاده از رنگ در مقایسه با سایر متریال‌ها برای طراحی نمای ساختمان از لحاظ قیمت مناسب‌تر است بهترین و باکیفیت‌ترین رنگ را انتخاب کنید. 

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۲.نمای آجری

نمای آجری به ساختمان یک ظاهر گرم و زیبا می‌بخشد. آجرها به دلیل طبیعت خود بافت و رنگ‌های متنوع، امکان ایجاد نماهای مختلف با انواع طرح‌ها و سبک‌ها را فراهم می‌کنند. آجر به دلیل ساختار مقاوم خود، در مقابل عوامل جوی، خوردگی و سایر خسارات فیزیکی مقاوم است. همچنین اگر از آجرهای نسوز برای طراحی نمای ساختمان استفاده کنید علاوه بر زیبایی در مقابل حرارت هم عایق می باشد. 

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۳. نمای چوبی

چوب یا متریال‌های طرح چوبی یکی از متریال بسیار جذاب برای طراحی نمای ساختمان به خصوص برای طراحی نمای ویلا‌ها می‌تواند باشد که در سال‌های اخیر خیلی پرکاربرد شده است. 

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۴.نمای سنگی

طراحان از سنگ های طبیعی مانند ماسه سنگ، تراورتن و گرانیت در نمای بیرونی خانه استفاده می‌کنند. سنگ‌ها زیبایی خاص خود را دارند که تقریبا با هر نوع سبک طراحی سازگاری دارد و البته که استحکام بالایی هم دارد. 

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

۵.نمای شیشه ای

نمای شیشه ای، در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است این نما که بیشتر در ساختمان‌ها و برج های بلند استفاده می‌شود زیبایی منحصر به فردی به ساختمان می‌بخشد. طراحی نما با شیشه ساختمان را مدرن تر نشان می‌دهد.

طراحی نمای ساختمان طراحی نمای ساختمان

تجربه طراحی نمای ساختمان بی نظیر با آتلیه معماری مسعودیان 

آتلیه معماری مسعودیان با بیش از ۱۵ سال تجربه در زمینه طراحی و اجراء، به عنوان یک مجموعه متعهد و خلاق در حوزه معماری و دکوراسیون داخلی، به ارائه خدماتی مانند بازسازی ساختمان، دکوراسیون داخلی، طراحی و پیاده سازی ساختمان، طراحی و نقشه کشی ساختمان، طراحی و اجرای نما ساختمان می‌پردازد.  این آتلیه با استفاده از تیم متخصص و با تجربه خود، محیط‌های زیبا و کاربردی را با توجه به اصول معماری در دسته‌های مختلف مسکونی، تجاری، و اداری برایتان خلق می‌کند. برای تجربه طراحی نمای ساختمان جذاب برای ساختمان خود همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

امیر حسین مسعودیان

امیر حسین مسعودیان

مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مشاوره رایگان

برای یک طراحی زیبا با ما تماس حاص فرمائید

آخرین مقالات

قیمت گرین وال (Greenwall) یا دیوار سبز طبیعی

گرین وال طبیعی چیست؟ و چه انواعی دارد؟

گرین وال طبیعی، یک نمایش هنری از گیاهان واقعی است که به صورت عمودی یا افقی بر روی دیوارها یا سطوح مشخص قرار می‌گیرند. این گیاهان با یک سیستم آبیاری و تغذیه هوشمند، به طور مداوم تازگی و سرسبزی خود را حفظ می‌کنند و یک جلوه بصری فوق‌العاده و دلپذیر

ادامه مطلب »
گرین وال (Greenwall) یا دیوار سبز

گرین وال (Green Wall) یا دیوار سبز و هرآنچه که باید در موردش بدانید

گرین وال در دکوراسیون (Green Wall Decoration) یک روند نوآورانه و جذاب در طراحی داخلی و معماری است که با الهام از طبیعت، فضاهای داخلی را به محیط های سرسبز و پرنشاط تبدیل می کند. این سبک دکوراسیون با استفاده از گیاهان زنده، دیوارهای سبز مصنوعی و المان های طبیعی،

ادامه مطلب »
دکوراسیون داخلی خانه کوچک

دکوراسیون خانه کوچک و هرآنچه که باید بدانید|جدیدترین مدل های 2024 + عکس

طراحی دکوراسیون خانه کوچک یکی از موضوعات مهم در صنعت دکوراسیون است. در دنیای امروز که فضاهای کوچک و محدود بیش از پیش رواج یافته‌اند، دکوراسیون داخلی نقش حیاتی در خلق فضاهای زیبا، کارآمد و دلنشین ایفا می‌کند. خانه‌های کوچک، با چالش‌های منحصربه‌فرد خود، فرصتی بی‌نظیر برای خلاقیت و نوآوری

ادامه مطلب »
دکوراسیون لوکس

صفر تا صد دکوراسیون لوکس | جدیدترین مدل های 2024 + 27 عکس

سبک دکوراسیون لوکس، نماد تجمل، زیبایی و ظرافت است که با ترکیبی از مواد با کیفیت، طراحی خیره‌کننده و جزئیات دقیق، فضایی مجلل و چشم‌نواز خلق می‌کند. این سبک، الهام گرفته از قصرهای باشکوه و عمارت‌های اشرافی است که با عناصری چون لوسترهای کریستالی، مبلمان منحصر به فرد، پارچه‌های ابریشمی

ادامه مطلب »
طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال

صفر تا صد دکوراسیون مینیمال | جدیدترین مدل های 2024 + عکس

دکوراسیون مینیمال، فلسفه ای فراتر از یک سبک طراحی داخلی است؛ رویکردی که با حذف عناصر اضافی و تمرکز بر ضروریات، فضایی پاک، آرامش بخش و هدفمند خلق می کند. این سبک ظریف، ریشه در هنر مینیمالیسم دارد که بر سادگی، خلوص و زیبایی ذاتی اشیا تأکید می کند. دکوراسیون

ادامه مطلب »
دکوراسیون مدرن و شیک

صفر تا صد دکوراسیون مدرن | جدیدترین مدل های 2024 + 27 عکس

در دنیای پرشتاب و پویای امروز، خانه‌ها بیش از هر زمان دیگری به مأمنی برای آرامش، زیبایی و کارایی نیاز دارند. دکوراسیون مدرن، سبکی است که با درک عمیق نیازهای انسان معاصر، پاسخی شایسته به این ضرورت‌ها می‌دهد. این سبک، با تلفیقی هنرمندانه از سادگی، نظم و عملکرد، فضاهایی را

ادامه مطلب »

ارسال دیدگاه