صفر تا صد طراحی نمای ساختمان ویلایی

صفر تا صد طراحی نمای ساختمان ویلایی

امتیاز دهی

ویلاها ساختمان‌‌هایی هستند که اکثرا در حومه و خارج شهر ساخته می‌‌شوند و از چهار طرف نمای بیرونی دارند. در ایران، ویلاها در شمال کشور و شهرهای خوش آب ‌‌و هوا بسیار دیده می‌‌شوند که برای اکثر مردم جنبه‌‌ی تفریحی و گذارندن آخر هفته‌‌‌‌های آرام را دارند. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن یک نمای ساختمان ویلایی زیبا با خود بگویید: “کاش می‌‌توانستم داخلش را هم ببینم” یا “طراح این ویلا عجب سلیقه‌‌ای داشته است” … اما نمای ساختمان ویلایی خود را چگونه طراحی کنید که بسیار تأثیرگذار و چشمگیر باشد؟ چه سبک‌‌هایی برای اجرای نمای ساختمان ویلایی مناسب هستند؟ چه نکاتی را باید در حین طراحی نمای ویلا در نظر گرفت؟ برای روشن‌‌تر شدن جواب این سؤالات با ما در ادامه‌‌ی این مقاله همراه باشید.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

چرا طراحی نمای ساختمان ویلایی اهمیت زیادی دارد؟

طراحی ویلا برای کارفرمایان اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا یک طراحی زیبا باعث می‌‌شود لذت گذراندن اوقات فراغت در ساختمان ویلایی دو چندان شود. اما می‌‌توان گفت که طراحی نمای ساختمان ویلایی مهم‌‌ترین بخش آن است. زیرا اولین چیزی است که توجه بیننده را به خود جلب می‌‌کند و از نظر زیبایی شناسی برای ساختمان ویلایی، بیشترین نقش را ایفا می‌‌کند. یکی دیگر از نقش‌‌های مهم نمای ساختمان ویلایی این است که بر روی ارزش آن بسیار تأثیرگذار است. اگر می‌‌خواهید ویلایی لوکس و با ارزش داشته باشید، باید نمایی طراحی کنید که در کنار زیبایی بصری، طراحی به روزی داشته باشد که با گذشت زمان و از مد افتادن سبکش، از ارزش ویلا کم نشود. یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار بر روی قیمت ویلا، طراحی اصولی نمای ویلا و زیباسازی و بازسازی ساختمان در تهران و نمای باغ ویلا است.

چرا طراحی نمای ساختمان ویلایی اهمیت زیادی دارد؟
چرا طراحی نمای ساختمان ویلایی اهمیت زیادی دارد؟

نمای ساختمان ویلایی از نظر پوشش و حفاظتی که از ساختمان می‌‌کند نیز حائز اهمیت است. بسیاری از شهرهایی که در آن‌‌ها ویلاها ساخته می‌‌شوند، دارای آب ‌‌و هوای متغیر هستند و گاهی مثل شهرهای شمال کشور کاملا مرطوب و بارانی هستند. اگر در طراحی نمای ویلا و استفاده‌‌ی درست از مصالح در نما دقت کافی به کار برده شود، ماندگاری ساختمان را نیز بالاتر خواهد برد و هزینه‌‌های بازسازی را برای شما پایین‌‌تر خواهد آورد. نمای ساختمان ویلایی به عنوان یک پوسته برای ویلا، وظیفه‌‌ی هدر نرفتن انرژی و جلوگیری از آلودگی صوتی را نیز برعهده دارد.

سبک‌‌های طراحی نمای ویلایی

نمای مدرن

در طراحی نمای مدرن، سعی می‌‌شود از تزئینات و زرق و برق دوری شود و تا حد امکان سادگی و مینیمالیست بودن را نشان دهد. مصالحی که در طراحی نمای ساختمان‌‌های ویلایی مدرن مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، مصالح جدید و صنعتی هستند که در ادامه به معرفی آن‌‌ها خواهیم پرداخت. این سبک هر روز طرفداران بیشتری به خود جذب می‌‌کند و به‌روزترین سبک در طراحی نما در سراسر دنیا است.

نمای کلاسیک یا رومی

یکی دیگر از سبک‌‌های پر طرفدار برای طراحی نمای ساختمان ویلایی، سبک رومی است. این سبک به دلیل آن‌‌که مرفه بودن و تجمل را نشان می‌‌دهد، برای ویلاهای بزرگ و لوکس کاربرد زیادی دارد. در طراحی نمای کلاسیک برای ویلاها از تزئینات زیادی مانند ستون‌‌، مجسمه، تاج و … استفاده می‌‌شود. مصالحی که برای نمای کلاسیک به کار می‌‌روند مرمر، تراورتن و … هستند. گاهی کارفرما سبک کلاسیکی را ترجیح می‌‌دهد که طراحی ساده‌‌ و مینیمال دارد. به این منظور می‌توانید از مصالح نمای کلاسیک، مانند سنگ‌‌ها استفاده کرده ولی از طراحی ستون‌‌ها و تزئینات جانبی صرف نظر کنید.

نمای کلاسیک یا رومی
نمای کلاسیک یا رومی

نمای بومی یا سنتی

طراحی نمای ساختمان ویلایی به سبک بومی بستگی به عواملی مثل فرهنگ مردم شهر یا روستا، مصالح پر کاربرد در آن منطقه و شرایط آب‌‌ و هوایی دارد. این سبک از طراحی نما، برای منطقه‌‌های گوناگون متفاوت است و با توجه به شرایط جغرافیایی محل اقامت طراحی می‌‌شود.

نمای روستایی یا روستیک

این سبک برای طراحی نمای ویلا، بیشتر در ویلاهای دوبلکس کاربرد دارد و طراح از المان‌‌هایی مانند چوب و آجر در آن استفاده می‌‌کند. در بعضی از شهرها و روستاها این سبک شباهت زیادی به سبک سنتی دارد. سقف‌‌های این ویلاها نیز به صورت شیب‌‌دار طراحی می‌‌شود. طرفداران سبک روستیک برای دوری از فضای شهری و القای حس یک زندگی روستایی از این سبک استفاده می‌کنند

مصالح پر کاربرد در طراحی نمای ساختمان ویلایی

یکی از عوامل مهم در زیبایی نمای ساختمان ویلایی، مصالح به کار رفته در آن است. این مصالح باید به گونه‌‌ای انتخاب شوند که علاوه‌بر ارضای سلیقه‌‌ی کارفرما با شرایط جوی و مقیاس سازه متناسب باشند. لیست زیر جزو پرکاربردترین مصالح برای طراحی نمای ویلا هستند:

طراحی نما با سنگ‌ها

یکی از پر طرفدارترین مصالح برای طراحی نما سنگ‌‌ها هستند. سنگ‌‌ها مزیت‌‌های زیادی دارند. مثلا مقاومت زیادی در برابر آب ‌‌و هوای مختلف از خود نشان می‌‌دهند، ماندگاری بالایی دارند، به نمای ساختمان شکوه و تجمل می‌‌بخشند و منابع زیادی در کشورمان دارند که دسترسی به این متریال را آسان‌‌تر می‌‌کند. بعضی از سنگ‌‌ها قیمت بالایی دارند و کم‌‌تر از آن‌‌ها در نما استفاده می‌‌شود، مانند سنگ مرمر و گرانیت. اما سنگ تراورتن نسبتا قیمت کم‌‌تری دارد که در طراحی نما به سبک کلاسیک از آن استفاده می‌‌شود. سنگ‌‌ها گاهی در کنار مصالحی مثل چوب و فلز و بتن نیز در سبک‌‌های دیگر طراحی به کار می‌‌روند.

طراحی نما با آجر

آجر یکی از مصالح پر کاربرد در معماری اصیل ایرانی است که در سال‌‌های اخیر طرفداران بیشتری نسبت به پیش پیدا کرده است. همچنین برای طراحی نمای ترکیبی، از آجر در کنار سایر مصالح مانند سیمان در نمای ساختمان ویلایی استفاده می‌شود.

طراحی نما با آجر
طراحی نما با آجر

طراحی نما با چوب

چوب یکی از مصالحی است که در شهرهای شمال کشور برای طراحی نما به وفور استفاده می‌‌شود. با این حال بعضی دیگر از مناطق کشور به دلیل دسترسی نداشتن و گران قیمت بودن چوب، از آن کم‌‌تر استفاده می‌‌کنند. چوب‌‌ها جزو مصالحی هستند که اگر در طراحی نمای ساختمان ویلایی استفاده شوند، احساس دنج بودن را انتقال می‌‌دهند و شکوه و زیبایی ویلا را دوچندان می‌‌کنند. تقریبا در همه‌‌ی سبک‌‌ها می‌‌توان از چوب استفاده نمود.چوب متریالی است که در دکوراسیون داخلی هم بسیار مورد استفاده است.

بتن یا سیمان

امروزه بتن نما کاربرد بیشتری در طراحی نمای ویلا پیدا کرده است. زیرا قابلیت تغییر در ساختار را دارد و می‌‌توان بر روی آن ویژگی‌‌های دلخواه را اعمال کرد. استفاده از بتن در نمای ساختمان ویلایی، باعث می‌‌شود وزن ساختمان کم‌‌تر شود. همچنین می‌توان به صورت پیش‌‌ساخته از آن استفاده کرد. بتن از جمله مصالحی است که باعث کاهش هزینه‌‌های ساخت و ساز می‌‌شود. برای زیباتر شدن نمای یک ویلای بتنی، باید از طراحی و تزئینات زیبا کمک گرفت تا به نمای ویلا جلوه‌‌ی بیشتری ببخشد. استفاده از مصالح دیگر مانند سنگ و چوب نیز در کنار بتن به زیباتر شدن نما کمک زیادی می‌‌کند. بتن جزو مصالحی است که در سبک مدرن از آن استفاده می‌‌شود.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه