طراحی نمای ساختمان رومی

طراحی نمای رومی ساختمان

1/5 - (1 امتیاز)

طراحی نمای ساختمان رومی یا آنطور که به اصطلاح گفته میشود، نما رومی یکی از متداول ترین و محبوب ترین سبک های طراحی نمای ساختمان است. امروزه به طراحی نمای ساختمان ها بسیار بیشتر از گذشته اهمیت داده می شود. طراحی نمای بیرونی ساختمان معیار سنجش زیبایی ساختمان در نگاه نخست است. یکی از متفاوت ترین سبک های طراحی کلاسیک در سبک نمای ساختمان ها، نمای رومی نام دارد.نما رومی به دلیل دارا بودن فاکتورهای زیبایی افراد زیادی را بخود جذب می کند.

یکی از این فاکتورها توجه به جزئیات و پرکار بودن المان های این نماست. این گونه طراحی به خصوص با نورپردازی مناسب در شب باعث چشمگیر شدن بنا می گردد. به همین دلیل گزینه مناسبی جهت طراحی ساختمان های لوکس و مدرن به شمار می آید. معماری پیچیده و پر جزئیات و کاربرد مصالح گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن این سبک را به سبکی لوکس تبدیل کرده که در ابتدا فقط قشر مرفه از طرفداران آن بودند اما امروزه این سبک همه گیر شده است.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

دلایل رواج نمای رومی

ریشه های فرهنگی و لوکس بودن نما:

با توجه به تمایل مردم و پیمانکاران به بازسازی ساختمان در تهران و برای داشتن و ساختن نمای لاکچری و پرهزینه سنگی با جزئیات زیاد، می توان دریافت که سبک زندگی مردم تغییر یافته و قشر متمول و مرفه جامعه گرایش زیادی به جلوه خود و متمایز کردن خود از سایر افراد جامعه پیدا کرده اند.هر چه تزئینات و جزئیات نما، طراحی خارجی ساختمان پرزرق و برق تر باشد، نشانه تمایل مردم به تجمل است به طوری که این روند در طراحی داخلی ساختمان هم اثر گذاشته و شاهد سقف های گنبدی و نقاشی های دوره نئوکلاسیک در طراحی داخلی ساختمان هستیم.

طراحی نمای ساختمان رومی

احساس مرفه بودن:

نما های رومی با هزینه های بسیار زیاد نسبت به انواع دیگر نما در شهرهای مختلف از جمله تهران ساخته شد که موجب فروش آن ها با بیشترین قیمت هم شد.

در دسترس بودن مصالح ساخت:

یکی از دلایل دیگر گسترش نمای رومی، در دسترس بودن مصالح آن است. در ایران وجود معادن سنگ متعدد، از جمله سنگ تراورتن و انواع دیگر موجب تمایل مردم به خریداری و مصرف آن شده است که نمود آن در نمای رومی ست.

شاخص سازی ساختمان:

نمای رومی با توجه به تناسبات و جزئیات سنگی زیاد، به خودی خود در میان بافت متراکم مسکونی، شاخص است و پاسخ مناسبی برای متفاوت کردن ساختمان نسبت به دیگر بنا هاست. این سبک برای هر مخاطب و ناظری یک نمای جذاب محسوب می شود که باز هم دلیلی برای گسترش آن است.

طراحی نمای ساختمان رومی

المان های رایج بکار برده شده در نما رومی در ایران

 • ستون‌های کوتاه تزئینی
 • استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
 • سرستون‌ها و کله‌ گاوی‌ها
 • انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره
 • قوس‌های بزرگ همراه با نقشه‌های ظریف برجسته
 • علاوه بر این بسیاری از ستون های کار شده در نما کاذب هستند و صرفا کاربرد تزئینی دارند.

مصالح نما رومی

امروزه در بیشتر نما‌های رومی از سنگ تراورتن استفاده می شود. کیفیت و دوام خوب و فراوانی معادن تراورتن در ایران باعث کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده است. سیمان سفید نیز در اجرای نمای رومی به کار می ‌رود. اگرچه اجرای نمای سیمانی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه کمتر سیمان نسبت به سنگ و کاهش قابل توجه هزینه تمام شده ، سازندگان را به این سمت سوق داده است.

طراحی نمای ساختمان رومی

هزینه اجرای نما رومی

قیمت تمام شده نمای رومی به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. با توجه به بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد نیروی متخصص چه در دکوراسیون داخلی و چه در اجرای نما ، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. برای مثال هزینه اجرا و طراحی نمای ساختمان در شیراز ، بوشهر، اصفهان یا اهواز با طراحی نما در تهران متفاوت است. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه اجرای نما رومی به مراتب کاهش خواهد یافت. اما اجرای کار نمای رومی با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.

طراحی نمای رومی ساختمان در ایران

طراحی نمای رومی ساختمان در ایران یکی از موارد پرطرفدار می باشد. سبک معماری رومی با مرکزیت ایتالیا، ساختارهای یک جغرافیای بزرگ را در این دوره شکل داد. این سنت معماری پس از پذیرش مسیحیت در روم، نام معماری مسیحی را به خود گرفت. با دوقطبی شدن امپراتوری، به عنوان معماری بیزانسی در شرق روم شناخته شد.

امپراتوری روم در معماری بسیار پیشرفت کرده بود. به حدی که توانسته است فرهنگ خود را از طریق معماری تقریباً در تمام جغرافیای مجاور، از اروپا گرفته تا خاورمیانه و آفریقا، گسترش دهد.

طراحی نمای رومی

ویژگی های معماری  و طراحی نمای رومی

 • معماران رومی ساختمان هایی را در مقیاس یادبود طراحی کردند.
 • قدرت نمایی در عرصه سیاسی در معماری سازه های روم باستان منعکس شد.
 • ساختارهایی که با درک عملگرایانه (فایده گرایانه) طراحی شده اند به منصه ظهور می رسند.
 • معماری رومی مواد جدید بسیاری پیدا کرد و اشکال جدیدی ابداع کرد.
 • بتن و آجر به طور گسترده در ساختمان ها استفاده می شد.
 • مهم ترین عناصر معماری دوره رومی طاق ها و قوس.
 • به لطف این فرم های جدید، فضاهای داخلی با دهانه های وسیع تری شروع به ظهور کردند. علاوه بر این، ارتفاع فضاها و تعداد طبقات افزایش یافت.
 • رومی ها کارهایی را جلوتر از زمان خود در زمینه مهندسی انجام دادند. آنها به ویژه آب را نماد تمدن می دانستند و برای رساندن آن به پشت ماوراء کانال ها و قنات هایی ساخته اند.
 • روکش نمای مرمر اغلب در ساختمان های معماری روم باستان استفاده می شد.
 • رومیان علاوه بر دستورات دوریک، یونی و کورنتی از یونان باستان، نظم توسکانی و مرکب را توسعه دادند.
 • آنها آب را به عنوان ماده اتصال دهنده در بتن رومی ترجیح می دادند

طراحی نمای رومی در تهران

تکنیک‌های ساختاری در طراحی نمای رومی

در این بخش تکنیک ها در طراحی نمای رومی را عنوان خواهیم کرد.

قوس ها در نمای رومی

یونانی‌ها سازه‌هایی را با سیستم تیر ستون ساختند که امروزه نیز اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم ابتدا طبقات و انواع بارها به تیرها منتقل می شود. سپس تیرها این بار را از طریق نزدیکترین تکیه گاه به ستون ها منتقل می کنند. و در آخر، ستون ها بار را به صورت عمودی به فونداسیون ارسال می کنند.

اگر یک فضای بزرگ را با یک تیر بتنی ساده طراحی کنید، از آنجایی که وسط تیر بیش از حد بارگذاری شده است، خم می شود و شاید شروع به شکستن کند. برای جلوگیری از این امر، معماران رومی تیرها را به شکل قوسی درآورده و آنها را به عنصری تبدیل کردند که با ستون ادغام می شود. این فرم جدید در معماری رومی قوس نامیده می شود.

قوس ها حامل های قوی تری هستند زیرا مقداری از بار روی آنها را مستقیماً به ستون ها به صورت عمودی منتقل می کنند. به این ترتیب فرصت ایجاد فضاهای بالاتر را فراهم می کنند. با این وجود، سهم اصلی یک قوس این است که فرصت طراحی دهانه های گسترده را فراهم می کند.

اگر شکاف بین پایه های یک قوس را باز کنید و دهانه آن را بزرگ کنید، ارتفاع نیز باید افزایش یابد تا قوس خیلی صاف نشود. زیرا اصل اصلی در استفاده از قوس، رهایی از افقی بودن تیر و اطمینان از تقسیم بار به صورت افقی و عمودی از همان لحظه اول است.

طراحی نماهای رومی

نمای کلاسیک یا رومی ساختمان برگرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک های معماری متولد شده در اروپای پس از رنسانس را می توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. طیف وسیعی از نماهای کلاسیک در سراسر ایران و خاورمیانه دیده می شود و ایده های مختلفی از آن گرفته شده و طرفداران خود را دارد.
تقارن یکی از اصول جدا نشدنی طراحی نما کلاسیک و نوعی سیستم اصیل است. بنابراین در این عصر گرایش به دیدگاه کلاسیک افزایش یافته است. از سوی دیگر، نمای کلاسیک حس عظمت را برای ساکنین و افرادی که از بیرون تماشا می کنند، به ارمغان می آورد. زیرا آنها می توانند کشورهای پیشرفته در معماری را ببینند و ساختمان های اداری خود را به سبک کلاسیک بسازند.

طراحی معماری رومی

تعادل و تناسب زیبایی معماری رومی

از عناصر اصلی تشکیل شده در طراحی نمای رومی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ستون
 • سرستون ها در اشکال مختلف
 • استفاده از قوس و طاق
 • پاستونها،کتیبه ها

نظم معماری یک ساختمان کلاسیک شبیه حالت یا کلید موسیقی کلاسیک است. در معماری رومی که طاق غالباً غالب بود، نظم ها به جز در رواق ها و کاربردهای مشابه به طور فزاینده ای به عناصر تزئینی تبدیل شدند. ستون ها به نیم ستون هایی که از دیوارها بیرون می آمدند کوچک می شدند یا به ستون هایی تبدیل می شدند. این رفتار پس از استفاده آگاهانه و “صحیح” از دستورات، در ابتدا با پیروی از الگوهای منحصرا رومی که در رنسانس ایتالیا بازگشته بود، ادامه یافت. معماری احیای یونان، با الهام از دانش فزاینده از اصل یونانی، به مدل‌های معتبرتر، از جمله مدل‌های دوره‌های نسبتاً اولیه بازگشت.

هر سبک دارای سرستون های متمایز در بالای ستون ها و گلدسته های افقی است که از آنها پشتیبانی می کند، و پایه ستون نیز با ترتیب متفاوت است و گاهی اوقات با شیارهای توخالی عمودی به نام فلوتینگ مفصل بندی می شود. شفت در پایین پهن تر از بالا است، زیرا امتداد آن، که از یک سوم راه به سمت بالا شروع می شود، به طور نامحسوس ستون را کمی باریک تر در بالا می کند. ارتفاع ستون ها بر حسب نسبت بین قطر شفت در پایه آن و ارتفاع ستون محاسبه می شود.

طراحی نمای رومی یا کلاسیک

طراحی نمای رومی یا کلاسیک باید از زیبایی و جذابیت کافی برخوردار باشد تا شکوه و عظمت و تزیینات این سبک به خوبی نمایش داده شود متریال اصلی در  طراحی این سبک انواع سنگ های ساختمانی میباشد. برای سفارش طراحی نمای رومی می توانید با گروه معماری مسعودیان تماس بگیرید.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه