طراحی نمای ساختمان رومی یا آنطور که به اصطلاح گفته میشود، نما رومی یکی از متداول ترین و محبوب ترین سبک های طراحی نمای ساختمان است. امروزه به طراحی نمای ساختمان ها بسیار بیشتر از گذشته اهمیت داده می شود. طراحی نمای بیرونی ساختمان معیار سنجش زیبایی ساختمان در نگاه نخست است. یکی از متفاوت ترین سبک های طراحی کلاسیک در سبک نمای ساختمان ها، نمای رومی نام دارد.نما رومی به دلیل دارا بودن فاکتورهای زیبایی افراد زیادی را بخود جذب می کند.

یکی از این فاکتورها توجه به جزئیات و پرکار بودن المان های این نماست. این گونه طراحی به خصوص با نورپردازی مناسب در شب باعث چشمگیر شدن بنا می گردد. به همین دلیل گزینه مناسبی جهت طراحی ساختمان های لوکس و مدرن به شمار می آید. معماری پیچیده و پر جزئیات و کاربرد مصالح گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن این سبک را به سبکی لوکس تبدیل کرده که در ابتدا فقط قشر مرفه از طرفداران آن بودند اما امروزه این سبک همه گیر شده است.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

دلایل رواج نمای رومی

ریشه های فرهنگی و لوکس بودن نما:

با توجه به تمایل مردم و پیمانکاران به بازسازی ساختمان در تهران و برای داشتن و ساختن نمای لاکچری و پرهزینه سنگی با جزئیات زیاد، می توان دریافت که سبک زندگی مردم تغییر یافته و قشر متمول و مرفه جامعه گرایش زیادی به جلوه خود و متمایز کردن خود از سایر افراد جامعه پیدا کرده اند.هر چه تزئینات و جزئیات نما، طراحی خارجی ساختمان پرزرق و برق تر باشد، نشانه تمایل مردم به تجمل است به طوری که این روند در طراحی داخلی ساختمان هم اثر گذاشته و شاهد سقف های گنبدی و نقاشی های دوره نئوکلاسیک در طراحی داخلی ساختمان هستیم.

طراحی نمای ساختمان رومی

احساس مرفه بودن:

نما های رومی با هزینه های بسیار زیاد نسبت به انواع دیگر نما در شهرهای مختلف از جمله تهران ساخته شد که موجب فروش آن ها با بیشترین قیمت هم شد.

در دسترس بودن مصالح ساخت:

یکی از دلایل دیگر گسترش نمای رومی، در دسترس بودن مصالح آن است. در ایران وجود معادن سنگ متعدد، از جمله سنگ تراورتن و انواع دیگر موجب تمایل مردم به خریداری و مصرف آن شده است که نمود آن در نمای رومی ست.

شاخص سازی ساختمان:

نمای رومی با توجه به تناسبات و جزئیات سنگی زیاد، به خودی خود در میان بافت متراکم مسکونی، شاخص است و پاسخ مناسبی برای متفاوت کردن ساختمان نسبت به دیگر بنا هاست. این سبک برای هر مخاطب و ناظری یک نمای جذاب محسوب می شود که باز هم دلیلی برای گسترش آن است.

طراحی نمای ساختمان رومی

المان های رایج بکار برده شده در نما رومی در ایران

  • ستون‌های کوتاه تزئینی
  • استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
  • سرستون‌ها و کله‌ گاوی‌ها
  • انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره
  • قوس‌های بزرگ همراه با نقشه‌های ظریف برجسته
  • علاوه بر این بسیاری از ستون های کار شده در نما کاذب هستند و صرفا کاربرد تزئینی دارند.

مصالح نما رومی

امروزه در بیشتر نما‌های رومی از سنگ تراورتن استفاده می شود. کیفیت و دوام خوب و فراوانی معادن تراورتن در ایران باعث کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده است. سیمان سفید نیز در اجرای نمای رومی به کار می ‌رود. اگرچه اجرای نمای سیمانی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه کمتر سیمان نسبت به سنگ و کاهش قابل توجه هزینه تمام شده ، سازندگان را به این سمت سوق داده است.

طراحی نمای ساختمان رومی

هزینه اجرای نما رومی

قیمت تمام شده نمای رومی به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. با توجه به بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد نیروی متخصص چه در دکوراسیون داخلی و چه در اجرای نما ، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. برای مثال هزینه اجرا و طراحی نمای ساختمان در شیراز ، بوشهر، اصفهان یا اهواز با طراحی نما در تهران متفاوت است. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه اجرای نما رومی به مراتب کاهش خواهد یافت. اما اجرای کار نمای رومی با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.