mdf یا چوب جامد کدام بهتر است؟

امتیاز دهی

در حالی که خرید کابینت آشپزخانه (یا هر نوع کابینت برای این ماده) ، صاحبان خانه اغلب از انتخاب MDF در مقابل وود حیرت زده می شوند. تصور رایج این است که چوب جامد از MDF قوی تر و محکم تر است که بسیاری از آنها جایگزین ارزان تر و شفاف تر برای چوب جامد می دانند.

با این حال ، واقعیت این است که هر دو چوب جامد و MDF جوانب مثبت و منفی خود را دارند ، که خریداران قبل از تصمیم گیری در مورد کابینت ها برای نوسازی آشپزخانه خود باید عامل آن باشند. در این پست ، در مورد موارد مختلف استفاده از چوب جامد و MDF و در آخر اینکه ، در هنگام خرید کابینت آشپزخانه ، کدام یک را از دیگری ترجیح می دهید صحبت خواهیم کرد.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

MDF در مقابل چوب جامد

از نظر غیر عادی ، چوب جامد در واقع چوب طبیعی است در حالی که MDF به عنوان “چوب مهندسی” طبقه بندی می شود. در حقیقت ، چوب مهندسی ترکیبی از چوب قرمز ، الیاف ، روکش ، رزین و چسب است. در بیشتر مواقع ، چوب جامد در درجه اول برای ساخت کابینت مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که از MDF برای اجزای خاصی مانند تابلوهای مرکز درب استفاده می شود. اگر این مسئله نتیجه گیری می کند که MDF نسبت به چوب جامد پایین است ، اسب های خود را نگه دارید. در ادامه بخوانید تا بدانید چرا سازندگان کابینت از MDF برای محصولات خاص کابینت استفاده می کنند.

چرا چوب جامد در کابینت های آشپزخانه استفاده می شود؟

دلایل قانع کننده زیادی وجود دارد که چوب جامد به عنوان گزینه اصلی برای ساخت کابینت انتخاب می شود. در اینجا برخی از دلایل ذکر شده است.

کدام کابینت بهتر است؟

بدون شک چوب جامد بسیار قوی و محکم است و همین امر باعث می شود تا انتخاب کاملی برای ساخت مبلمان باشد. مبلمان چوبی تمایل به دهه های گذشته بدون سر و صدا دارد و به همین دلیل است که از همه جا از آسمان خراش ها گرفته تا پل ها استفاده می شود. با این حال ، همه مواد چوبی جامد به طور یکسان ساخته نشده اند – برای مثال ، بلوط قوی تر است و احتمالاً طولانی تر از مثلاً سدر است.

زیبایی شناسی

وقتی صحبت از زیبایی شناسی می شود ، چوب جامد برای هیچ یک دوم نیست. آنچه در واقع چوب چوب جامد را از بقیه متمایز می کند دانه ها و الگوهای زیبا آن است. درست همانطور که مواد چوب جامد مختلف از دوام مختلفی برخوردار هستند ، در زیبایی شناسی نیز تفاوت دارند. به عنوان مثال ، بلوط سفید زیباتر است (از این رو ، محبوبیت بیشتری در استفاده دارد) از این که بلوط را بخوانید حتی اگر دومی قوی تر باشد.

سفارشی سازی

جدا از قوی و زیبا بودن ، چوب جامد امکان سفارشی سازی فراوان را فراهم می کند که باعث می شود برنده در ساخت کابینت باشد. چوب جامد در دسترس بودن در طیف گسترده ای از اندازه ، شکل ، پایان ، و رنگ ، سازندگان را قادر می سازد کابینت هایی بسازند که محکم و زیبا باشند.

مقدار

با توجه به مزایای بارز و برداشت های غالب از چوب جامد نسبت به MDF ، به نظر می رسد که ارزش بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد. اگر صاحب خانه هستید و به دنبال قیمت گذاری بهتر ملک خود هستید ، برای بهبود ارزش درک شده ، عناصر چوب جامد را اضافه کنید.

نکانت منفی چوب جامد

علیرغم داشتن مزایای قانع کننده نسبت به MDF ، چوب جامد همیشه عاری از نقاط ضعف نیست. به عبارت کلمات ، گاهی اوقات ، MDF انتخاب بهتری نسبت به چوب جامد است. در اینجا چند مورد در مورد چوب جامد وجود دارد که آن را به یک ایده بد تبدیل می کند.

آسیب پذیری در برابر رطوبت

اکثر چوبهای جامد مستعد آسیب در برابر آب و رطوبت هستند ، به ویژه در حالت ناتمام اگرچه چوبهای قوی مانند بلوط قرمز می توانند در معرض رطوبت ثابت باشند. بنابراین ، ضد آب بودن با کیفیت ، ضروری است که چوب های جامد دوام بیشتری داشته باشند.

Warping و Cracking

چوب های جامد با تغییر در دما و رطوبت ، گسترش و منقبض می شوند و همین امر باعث می شود تا گزینه های ضعیفی برای پنل های درب کابینت ایجاد شود. بیشتر چوبهای جامد مستعد پیچ ​​و تاب و ترک خوردگی در دمای خصمانه هستند. ترک ها حتی اگر کابینت ها رنگ شوند قابل مشاهده هستند. به همین دلیل از MDF در پانل های مرکزی در درهای کابینت استفاده می شود.

حمله به اشکال

اگر به خوبی نگهداری نشود ، چوب های جامد مستعد ابتلا به آلودگی و حمله آفات هستند. از طرف دیگر ، چوبهای مهندسی شده مانند بخش MDF از اشکالات خارج شده و نیاز به نگهداری کمتری دارند.

ام دی اف چیست؟

فایبر گلاس MDF aka با چگالی متوسط ​​نوعی از چوب مهندسی شده است که از پانل های نازک ساخته شده از الیاف چوب ، موم و رزین تشکیل شده است. این یکی از محبوب ترین (و ارزان ترین) گزینه های دیگر برای چوب جامد با سهم خود در جوانب مثبت و منفی است. عموماً از نظر تخته سه لا به دلیل قوی تر و متراکم تر بودن ، از MDF می توان به دلیل کاربردهای گسترده و دوام ، در طیف گسترده ای از محصولات کابینت یافت.

کابینت های چوب توس غنی هستند

توصیه می شود: این سبک های درب کابینت ام دی اف را در ویولت ببینید.

خدماتی که میتوان از این نوع در آنها استفاده کرد:

مانند هر چوب جامد ، تخته های MDF همچنین از نظر اندازه ، نوع چسب چگالی و میزان رطوبت می توانند متفاوت باشند. به عنوان یک قاعده شست ، تخته های MDF ضخیم تر و متراکم تر به نظر می رسد که پرهزینه تر باشند.

درب کابینه MDF جوانب مثبت و منفی

صاحبان خانه که به دنبال جایگزینی ارزان تر برای چوب جامد هستند ، ضمن تمرکز روی استحکام و مقاومت ، همیشه MDF را گزینه ای قانع کننده برای مبلمان ، به خصوص کابینت های آشپزخانه می دانند. بیایید به مزایای انتخاب MDF نسبت به انواع دیگر چوبهای مهندسی شده نگاهی بیندازیم.

مقاومت در برابر Warping و Cracking

بر خلاف چوب جامد ، ساختار معمولی صفحه MDF ، تحت تأثیر نوسانات شدید دما و رطوبت ، پیچ و تاب نمی خورد. این اصلی ترین دلایلی است که ما از MDF به عنوان پانل های درهای مرکز در کلیه کابینت های ماپلویل استفاده می کنیم.

پایان صاف

ساخته شده از ذرات ریز ، MDF هیچ دانه قابل توجهی که معمولاً در جنگلهای جامد یافت می شود ، ندارد. در نتیجه ، آنها بعد از اعمال رنگ ، یک سطح صاف و نرم تر دارند. مجدداً ، این امر باعث می شود MDF در مورد تابلوهای درهای کابینت برنده چوب جامد شود.

سفارشی سازی آسان

درب های کابینت آشپزخانه در طیف گسترده ای از سبک ها از قبیل درهای ورودی شاکر (مخصوصاً در کابینت های سبک شاکر) ، درب های تخته ای تخت ، درب های بلند و غیره ارائه می شود. از آنجا که تخته های MDF قابل انعطاف هستند ، بر اساس انواع درب ها ، برش ، مته و سفارشی سازی آنها آسان است.

مقاومت بالا در برابر آب

هنگامی که مقاومت در برابر آب به میان می آید ، MDF بسیار عالی عمل می کند. در حقیقت ، بعضی از تخته های MDF مخصوص کابینت های حمام ساخته شده اند و از نظر مقاومت در برابر آب فوق العاده ای هستند.

جایگزین ارزان تر

احتمالاً تخته های MDF ارزان تر از چوب های جامد هستند. با نگهداری مناسب ، تخته های MDF می توانند تا زمانی که برخی از چوب های جامد دوام دارند.

درب کابینت ام دی اف

با وجود مزایای احتمالی آنها ، درهای کابینت ام دی اف برای موقعیت های خاص مناسب نیستند. از حساسیت به آب تا خراشیدن تا گرما ، درهای کابینت ام دی اف ممکن است به مراقبت بیشتری از طرف شما احتیاج داشته باشند. بیایید نگاهی به برخی از این جنبه ها بیندازیم.

  • درهای کابینت ام دی اف برای درجه حرارت بالا ایده آل نیستند.
  • در مقایسه با چوب یا تخته سه لا ، MDF قوی تر در نظر گرفته می شود.
  • از آنجا که MDF از ذرات ریز تشکیل شده است ، در برخی شرایط ممکن است برای نگه داشتن پیچ ها عالی نباشد.
  • اگر به درستی بسته نشود ، MDF می تواند طعمه جذب آب شود.
  • پس از خراش دادن MDF ، تعمیر آن معمولاً دشوار است.
  • MDF vs درب های کابینت چوبی: کدام یک بهتر است؟
  • وقتی صحبت از کابینت آشپزخانه می شود ، هر دو تخته چوب جامد و تخته MDF نقش به همان اندازه ای را در شایستگی خود دارند. در حالی که چوب جامد کابینت ها را
  • محکم و بادوام می کند ، ام دی اف (مخصوصاً درها و قفسه ها) دارای ظرافت نرم تر و مقاومت بیشتر در برابر دمای مرطوب است. به عنوان یک خانه دار ، شما باید جنبه های
  • مختلف این مواد چوبی را در نظر بگیرید و کابینت های خود را بر این اساس انتخاب کنید.

در ویولت طیف گسترده ای از کابینت های پریمیوم تولید شده از چوب توس غلیظ a وجود دارد

خدمات ارائه شده در آتلیه معماری مسعودیان:

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه