دکوراسیون کلاسیک پذیرایی کوچک را چگونه طراحی کنیم؟

دکوراسیون کلاسیک پذیرایی کوچک را چگونه طراحی کنیم؟

امتیاز دهی

عناصر اصلی درسبک دکوراسیون کلاسیک اشکال هندسی منظم، الگوهای متنوع، مواد طبیعی و رنگ ها هستند. یکی از مناسب ترین اتاق ها برای نمایش تمام عیار این سبک، اتاق پذیرایی است، اتاقی که اغلب فضای کافی برای جا دادن همه عناصر و لوازم دکوری را دارد مثل تابلوهایی با قاب چوبی، آینه های بزرگ قاب شده ، شومینه و لوستر.مبلمان سبک کلاسیک از چوب های تیره یا روشن منبت کاری شده هستند. با تکیه گاهی منحنی شکل، نشیمن وسیع و منسوجات طبیعی مثل مخمل و تافته یا دیگر پارچه ها از الیاف طبیعی که با الگوهای ظریف تزیین شده اند.

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

علت محبوبیت سبک کلاسیک

اما چرا سبک کلاسیک تا این اندازه محبوب است و مزایای آن نسبت به دیگر سبک ها چیست؟
۱. این سبک فراگیر و بدون تغییر همیشه وجود داشته و تا به حال مورد انتقاد قرار نگرفته است.
۲. سبک جادویی کلاسیک همیشه روی مهمانان تاثیر فوق العاده ای می گذارد.
۳. این سبک روی غنا و خوش سلیقگی میزبان تاکید دارد.
۴. سبک کلاسیک در جلوه فعلی خود بسیار منعطف است بنابراین اصالت و راحتی را توام با هم دارد.

دکوراسیون کلاسیک

شرایط لازم برای دکوراسیون اتاق پذیرایی کلاسیک کوچک

همانطور که گفته شد شرایط لازم برای دکوراسیون کلاسیک هماهنگی، تقارن و استفاده از مواد طبیعی و با کیفیت است. این ویژگی ها در مورد همه عناصر صدق می کند: روکش وسایل، مبلمان، پالت رنگ، دکوراسیون و لوازم جانبی. بنابراین تزیینات این سبک علاوه بر تابلوهای نقاشی و آینه ها اغلب در قالب مجسمه ها، گچبری ها، شمعدان ها، منبت کاری ها، گلدان ها، نقوش برجسته، لوسترهای بزرگ کریستال یا شیشه های گران قیمت هم متجلی می شود.

استفاده از لوسترهای شمع دار یا چراغ های مشابه شمع بسیار زیبا هستند و با روح کلاسیک فضا کاملا سازگار می شوند.نکته بسیار مهم در طراحی دکوراسیون کلاسیک این است که علیرغم آنکه این سبک بسیار غنی و مجلل است اما به هیچ عنوان متراکم و شلوغ نیست و از این جهت می تواند مناسب فضاهای کمی کوچک هم باشد. لوازم جانبی بیش از حد در این طراحی جایی ندارد.

شما می توانید برای تنوع با استفاده از گچبری های تزیینی یا تابلوهای نقاشی یا یک پیانوی قدیمی، ویژگی های برجسته تری به فضای داخلی خانه اضافه کنید.در این سبک جزئیات با دقت تمام انتخاب می شوند چون در نهایت همین جزئیات هستند که نمای کلی این سبک را به نمایش می گذارند. برای آنکه فضای داخلی کاملا منظم و در عین حال زیبا باشد همانطور که به اشیای عتیقه توجه دارید به ظروف چینی هم نیم نگاهی داشته باشید.

بسیاری از طراحان، تابلوهای نقاشی مناظر و پرتره ها را بخش جدایی ناپذیر این سبک می دانند درست به اندازه لوازم جانبی برنزی و مرمری. چوب از اصیل ترین مواد در دکوراسیون کلاسیک است. استفاده از تزیینات چوبی سقف هم نه تنها نقشی اساسی در طراحی سبک کلاسیک دارد بلکه در آکوستیک اتاق هم تاثیری سازنده دارند. دیوارها را هم می توان با پانل های چوبی تزیین کرد.

دیوارها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

برای دیوارها، علاوه بر چوب می توان از روکش های دیگر هم استفاده کرد مثل کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی. البته به گونه ای که گران قیمت به نظر برسند اما خیلی برجسته نباشند. در این سبک از طراحی تاکید فراوان روی کیفیت و بافت مواد و عدم استفاده از مواد مصنوعی است. گزینه دیگر طراحی دیوارها با رنگ های گرانقیمت پاستلی است. در کنار آن می توان ازگچبری و دیگر عناصر تزیینی و  بازسازی ساختمان در تهران هم استفاده شود.

کفپوش ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

در مورد کفپوش ها، بهتر است از لمینت استفاده نکنید. یکی از بهترین انتخاب ها استفاده از پارکت های موزاییکی با ترکیب انتزاعی در اندازه های بزرگ یا الگوهای گلدار است. البته، مناسب ترین کفپوش، در تمام فرم های کلاسیک، استفاده از سنگ مرمر است یعنی سایه های طبیعی از طرح ها و الگوهای سنگ. همه اینها برای ایجاد یک پوشش براق است.

کفپوش ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک
کفپوش ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

سقف طراحی داخلی کلاسیک

در سبک کلاسیک به خصوص در دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی، نمای سقف نباید ساده باشد بلکه باید به یک شاهکار مبدل شود و بهترین روش برای دستیابی به این هدف استفاده از گچبری است. سپس شما می توانید آن را به شکلی منحصر به فرد رنگ آمیزی کنید. روش دیگر نقاشی است. در رنگ آمیزی تمام قوانین داخلی کلاسیک کاملا رعایت شده است و به علاوه نمای شگفت انگیزی هم ایجاد می کند.در مورد سقف یک نکته ظریف و مهم وجود دارد. در سبک کلاسیک سقف باید بلند باشد تا جلوه ای کاملا رسمی برای اتاق پذیرایی ایجاد کند. چون اگر ارتفاع سقف کم باشد، کل مبلمان اتاق بدمنظر و دست و پا گیر به نظر می رسد و گچکاری ها، ستون ها، پرده و تزیینات آن فضایی ناهنجار ایجاد می کند. اما با این حال اگر ابعاد آپارتمان شما با استانداردهای سبک کلاسیک مطابقت ندارد باز هم نا امید نشوید.

شومینه در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

باید گفت زندگی به سبک کلاسیک نمی تواند بدون شومینه باشد. شومینه اوج تجمل و ظرافت و زیبایی در این سبک است. بهترین گزینه یک شومینه واقعی است که از سنگ و آجر یا مرمر سفید ساخته شده باشد. اما اگر این امکان وجود ندارد، حتما باید یک شومینه مصنوعی یا یکی از انواع مدرن آن را در دکوراسیون اتاق خود داشته باشید.

رنگ ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

پالت رنگی در این سبک اغلب ملایم است و رنگ ها نباید درخشان و پر زرق و برق باشند. معمولا سایه هایی از رنگ بژ یا کِرم یا دیگر رنگ های خنثی و گرم مثل سایه های ملایم قهوه ای، زیتونی، رنگ های شنی و تمام طیف های رنگ چوب استفاده می شود. رنگ سفید هم مناسب است اما این رنگ نوری ملایم و پراکنده ایجاد می کند. اگر می خواهید رنگ های شادتری مثل قرمز، آبی یا سبز هم داشته باشید باید از سایه های ملایم و کمرنگ آنها استفاده کنید.

نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

نورپردازی اتاق پذیرایی باید در چند لایه باشد. در مرکز اتاق همیشه لوسترهای مجلل قرار دارد و در دیگر قسمت های اتاق از لامپ های کف، چراغ های دیواری و رومیزی استفاده می شود. می توان برای زیبایی بیشتر از روشنایی های موضعی روی تابلوهای نقاشی هم استفاده کرد.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه