طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی

طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی

امتیاز دهی

در طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی باید از قواعدی پیروی کرد. “حیاط” اصطلاحی است که برای توصیف منطقه ای به کار می رود که رو به آسمان باز است اما توسط یک ساختمان (یا خانه) یا دیوار احاطه شده است. کلمه حیاط از همان اصطلاح لاتینی گرفته شده است که تقریباً به فضای بسته ترجمه می شود. آنها فضاهای باز – اما محافظت شده – را فراهم می کنند که می توانند برای خانواده هایی که به دنبال مکان های امن برای بازی فرزندان خود هستند، استفاده کنند.

در ادامه با ما همراه باشید.

خصوصیات حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی

در معماری ایرانی انتخاب حوض و گیاهان رنگی ، کاشی های طرح دار نقش مهم و اساسی در طراحی معماری ایرانی دارد. اهمیت معماری ساختمان و طراحی اصولی همه قسمت های آن بر کسی پوشیده نیست. در طراحی حیاط ساختمان هم مثل بخش های دیگر سبک های مختلفی وجود دارد. روش سنتی یکی از روش های طراحی حیاط ساختمان است در طراحی حیاط سنتی از المان هایی همچون آبنما، گل و گیاهان و متریال های سنتی مانند آجر کاشی استفاده می شود. طراحان در معماری های سال های اخیر از المان های خانه های سنتی به شکلی مدرن استفاده کرده اند. حاصل این طراحی ها فضاهای چشم نوازی می باشد.

اگر شما یکی از کسانی هستید که تصمیم به ساختن یک حیاط در کنار خانه خود گرفته اید، بدون شک در مکان مناسبی هستید. حیاط در واقع یک فضای بیرونی است که اطراف آن را احاطه کرده و تا حدی آن را دیوارها تشکیل می دهند. ممکن است از شما خواسته شود که دوست خود را در پاسیو مجتمع مسکونی او ملاقات کنید. طرح های حیاط در محیط های شهری فضاهای جمع و جور و خصوصی را در فضای باز ارائه می دهند. حیاط ها اغلب در پشت یا بین ساختمان ها پنهان می شوند. حیاط‌ها تقریباً از زمانی که انسان‌ها خانه‌ها و سازه‌های دیگری ساخته‌اند وجود داشته‌اند. با این حال، در گذشته از آنها برای نگهداری دام، برشته کردن روی شعله باز و حتی گاهی خوابیدن استفاده می شده است.

معماری مدرن این مفهوم از حیاط را به طور گسترده ای مدیریت کرده است. حیاط ها به غیر از نور و تهویه، ارزش بیشتری به خانه اضافه کرده اند. آنها بین فضاها شکاف ایجاد می کنند. آنها طبیعت را به محل اقامت می آورند و به فضا ارزش زیبایی می بخشند.

طراحی حیاط ویلایی

طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی

حیاط معمولی یک فضای باز است که اطراف آن را دیوارها یا تا حدی محصور کرده است. مفهوم حیاط و حیاط سرپوشیده در اواسط دهه 2000 ظاهر شد. از آن زمان، حیاط ها به طور فزاینده ای مد شده اند. استفاده از آنها فراتر از نگرانی های زیست محیطی گسترش یافته است. در اصل پاسخی به شرایط آب و هوایی بود، تکنیکی برای ساختن پناهگاه در برابر بادهای اقیانوسی یا طوفان های گرد و غبار. یک حیاط زمانی که از فضاهای اصلی خانه قابل رویت و قابل دسترس باشد، “یک نقطه کانونی طبیعی و حریم خصوصی طبیعی” را ارائه می دهد. یکی دیگر از مزایای خانه های حیاط دار این است که فرصت بهتری برای درک ویژگی های معماری خانه شما فراهم می کند. هنگام نشستن در حیاط می توانید سنگ، چوب و فلزی را که برای ساخت خانه شما وارد شده است از سه زاویه مختلف ببینید. و اگر طرح شامل مقدار مناسب شیشه در مکان‌های صحیح باشد، می‌توانید نماهای مشابهی را از داخل خانه نیز مشاهده کنید.

محوطه سازی حیاط خانه ویلایی

مزایای شگفت انگیز داشتن حیاط در خانه ویلایی

تهویه ارگانیک

تهویه طبیعی یکی از موارد مهم در ساخت خانه در یک منطقه گرمسیری است. بهترین استراتژی افزایش تهویه متقابل و جریان باد در خانه یا سازه شما است. زمانی که باد فاصله کمی در اتاق داشته باشد بهترین کار را دارد.

نورپردازی در فضای باز

زمانی که خانه ای بزرگ در زمین کوچک دارید، ممکن است مجبور شوید یک پلان متراکم را طراحی کنید. با توجه به این شرایط، برخی از قسمت های خانه ممکن است از درها و پنجره های بیرونی دور باشد. بنابراین ممکن است از منابع نور طبیعی دور باشند.

روشنایی حیاط خانه ویلایی

رابطه با طبیعت در طراحی حیاط خانه ویلایی

حیاط، بیشتر در مرکز خانه شما، راهی عالی برای آوردن این ویژگی های بیرونی به فضاهای داخلی است که دسترسی به آنها همیشه ممکن نیست. یک باغ معمولاً به دلیل نور خورشید و بارانی که دریافت می کند در حیاط گنجانده می شود. بسته به اندازه میدان، باغ ها می توانند شامل گیاهان کوچک یا درختان بزرگ باشند.

حیاط خانه ویلاییهدف اصلی طراحی حیاط سنتی ارائه یک منطقه آرام برای مهمانان است که در آن مناظر، صداها و عطرهای باغ را درک کنند. حیاط باید به عنوان یک فضای قابل سکونت در نظر گرفته شود زیرا جایی است که شما بیشتر وقت خود را در آن اختصاص می دهید و یک هدف عملی را انجام می دهد. این به وضوح یک فضای ناهار خوری در فضای باز را نشان می دهد که با حیاط ادغام شده است و با تبدیل آن به مکانی برای زندگی، ایده حیاط را یک قدم جلوتر می برد. استفاده از مواد، رنگ‌ها و آلاچیق‌های مختلف، فضای کلی فضا را بهبود می‌بخشد، درام می‌افزاید و یک حیاط ساده را به یک طراحی حیاط چشمگیر تبدیل می‌کند.

طراحی محوطه حیاط خانه ویلایی

جمع بندی: طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی

حیاط که تمام بخش های خانه را متحد می کند، نشان دهنده مرکز خانه و روح خانه است. جریان هوا را افزایش می‌دهد، نور را قادر می‌سازد وارد خانه شود و این منطقه را به یک منطقه بازی برای برخی افراد و یک منطقه آرامش بخش برای برخی دیگر تبدیل می‌کند. حیاط خانواده فراتر از مرزهای فیزیکی آن است. طراحی حیاط سنتی تلفیق شده با معماری مدرن شامل ویژگی  هایی است از جمله فضایی برای نشستن ،استفاده هوشمندانه از آبنما ترکیب مصالح مدرن و سنتی همچنین نور می باشد.نورپردازی اطراف باغچه باعث زیبایی بخشیدن به حیاط شما می شود. یکی از اصول سبک مدرن، طراحی خلاقانه و جسورانه است. تضاد و استفاده ترکیبی از مصالح، زیبایی بی نظیری ایجاد می کند. در طراحی فضای حیاط از ترکیب مصالح استفاده کنید. به طور مثال برای پوشش کف حیاط، چوب و سنگ را به صورت مشترک به کار ببرید.

طراحی حیاط خانه ویلایی سنتی ایرانی ممکن است برای هر صاحب خانه کار آسانی نباشد. می توانید با متخصصین طراحان داخلی آتلیه معماری مسعودیان مشورت کنید همچنین برای طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان در خدمت شما هستیم و با راهنمایی آنها حیاط رویاهای خود را طراحی کنید.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه