چیزهایی که باید درباره بام فلزی (سقف فلزی) بدانید

امتیاز دهی

بام فلزی اکنون وارد جریان اصلی بازار شده است و تقریباً برای همه خانه ها به جز آنهایی که دارای مسقف های خیلی مسطح هستند ، به گزینه ای مناسب تبدیل شده است. همه بامهای فلزی “فلز” را پسند نمی کنند. در حال حاضر محصولات بام فلزی به همراه برند زونا وجود دارد که تقریباً قابل تشخیص از سقف های سنتی روکش آسفالت نیستند. اگر در مورد مزایای بام فلزی اطلاعات کافی ندارید ، در این مقاله رینولب به این موضوع پرداخته ایم .

برای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه ، آپارتمان و بازسازی ساختمان به گروه مهندسی معماری مسعودیان تماس بگیرید.

فهرست محتوا پنهان کردن

سقف های فلزی در واقع تازگی ندارند

برای یک بار ، سقف های فلزی فقط در خانه های رده بالا و با طراحی معمار یافت می شد.بام فلزی به لطف افزایش در دسترس بودن و بهبود فرآیندهای تولید به طور فزاینده ای در خانه های معمولی یافت می شود. طبق آمار صنعت ، سهم بازار سقف های فلزی در طی چند سال گذشته هر سال تقریباً 3 درصد در حال افزایش است. که این روند بسیار خوبی نیست.

در حال حاضر ، حدود 15 درصد از کل تاسیسات بام از مواد بام فلزی استفاده می کنند. در همین زمان ، سهم بازار سقف آسفالت سقوط کرده است ، اکنون حدود 59 درصد از کل بام نصب شده را تشکیل می دهد.

بام فلزی را می توان بیش از بام های موجود نصب کرد

سقف های فلزی را می توان بدون سوزاندن سقف آسفالتی ، بر روی سقف موجود شما نصب کرد ، به شرط اینکه کدهای ساختمان محلی آن را اجازه می دهند. در حالی که حذف زونا مسیر ارجح است ، پاره شدن از آن کثیف است و هزینه کار را بالا می برد.مشکل بالقوه این نوع نصب ، بخار آب به دام افتاده است. اگر بین سقف فلزی و بام قدیمی گیر افتاده ، رطوبت می تواند ایجاد شود و باعث ایجاد قالب و پوسیدگی شود. اما بام ها می توانند یک سقف فلزی تهویه نصب کنند که این مشکل بالقوه را برطرف می کند. یا نصب سقف فلزی جدید روی نوارهای خزدار (1 3 3 یا مشابه) باعث افزایش این فلز و ایجاد جیب هوای تهویه بین لایه ها می شود.قبل از نصب سقف فلزی به طور مستقیم بر روی زونا قدیمی ، حتما با کدهای ساختمان محلی مشورت کنید. هر زمان که سقف جدید نصب شود ممکن است برخی از حوزه های قضایی نیاز به پاره شدن کامل داشته باشد.

سقف های فلزی از بام آسفالت نیستند

اگرچه این تصور غلط رایج است که هنگام باران یا تگرگ بر روی آنها سقف های فلزی پر سروصدا هستند ، واقعیت این است که در صورت نصب صحیح ، بام فلزی از هر نوع دیگری از سقف ها پر سروصداتر نیست. بام فلزی به طور معمول بر روی یک بستر جامد نصب می شود. علاوه بر این ، اتاق زیر شیروانی و عایق مانع صوتی ایجاد می کنند. ساکنان فلزی در فضای داخلی زندگی ، به ندرت متوجه افزایش سطح صدا می شوند.

بام فلزی رعد و برق را جلب نمی کند

شاید فکر کنید که یک سقف فلزی صاعقه را به خود جلب می کند ، اما این واقعیت یا آمار به دست نمی آید. براساس یک بولتن فنی از انجمن فلز ساخت و ساز ، “بام فلزی به هیچ وجه خطر حمله صاعقه را افزایش نمی دهد.” نه تنها این امر بلکه اگر سقف فلزی در اثر رعد و برق رخ داده باشد ، کمتر از مواد بام معمولی مانند لرزش چوب یا زونا استفاده می شود.

همانطور که در این خبرنامه آمده است: “از آنجا که بام فلزی هم رسانای الکتریکی است و هم ماده غیر قابل کنترل ، خطرات ناشی از استفاده و رفتار آن در حین رخ دادن رعد و برق ، آن را به مطلوب ترین ساخت و ساز در دسترس تبدیل می کند.”

دلیل اینکه سقف های فلزی باعث جذب نور نمی شوند ، ساده است: نورپردازی مسیری را به سمت زمین می کشد ، به همین دلیل درختان ، قطب های تلفن و سایر سازه ها تمایل به جذب رعد و برق دارند. سقف های فلزی از اجزای سازه ای جدا شده هستند و هیچ مسیری مستقیمی در زمین ندارند که در طراحی آنها ذاتی است. از این رو ، هیچ دلیل علمی برای روشنایی در برخورد با سقف فلزی بیشتر از آنکه به یک سقف آسفالت آسفالت زده شود وجود ندارد.

بام فلزی می تواند مقرون به صرفه تر باشد

اگرچه بیشتر محصولات بام فلزی دارای ضمانت هایی با مقایسه با بهترین زونا های آسفالت (حدود 30 سال) می باشند ، اما در عمل ، سقف های فلزی 50 سال یا بیشتر از آن شناخته شده اند. طبق آمار بیمه مزرعه ایالتی ، سقف های فلزی به طور معمول طول عمر 40 تا 70 سال دارند.

از این رو برای صاحب خانه بسیار نادر است که بیش از یک ساعتی که در خانه زندگی می کند ، بیش از یک سقف فلزی را نصب کند. در مقابل ، یک صاحب خانه احتمالاً در طی یک دوره 50 ساله دو یا حتی سه یا چهار بار سقف آسفالت را جایگزین خواهد کرد. به طور کلی ، در حالی که هزینه یک سقف فلزی گران تر از سقف آسفالت (حدود دو برابر) است ، می تواند در مدت طولانی صرفه جویی کند.بام فلزی در برابر آتش ، پوسیدگی و آسیب های حشرات قابل نفوذ نیست.یکی از اصلی ترین دلایل منفجر شدن سقف فلزی این است که تقریباً نسوز است. با افزایش خطر آتش سوزی ، بام فلزی در بسیاری از مناطق کشور به سقف انتخابی تبدیل شده است. و نه تنها این:

  • حشرات مانند موریانه ها هرگز نمی توانند بام فلزی بخورند.
  • بام فلزی در برابر پوسیدگی و کپک غیرقابل نفوذ است.
  • پاز آنجا که گرما را به سرعت از نور خورشید هدایت می کند ، برف سریعتر از بام معمولی خاموش می شود.
  • سقف های فلزی از نظر انرژی کارآیی بیشتری دارند

مطالعات صنعت درباره سقف های فلزی

مطالعات صنعت نشان می دهد که سقف های فلزی منعکس کننده گرمای تابش خورشیدی است که می تواند هزینه های سرمایش را 10 تا 25 درصد کاهش دهد. در آب و هوایی که هزینه های خنک کننده از هزینه های گرمایشی بالاتر است ، پوشش یک سقف فلزی با روکش براق یا گرانول می تواند ظرفیت بازتاب سقف را به حداکثر برساند و باعث بهبود پس انداز انرژی شود.

بام فلزی می تواند روی سقف هایی با شیب کم کار شد

اغلب اعتقاد بر این است که بام فلزی فقط برای سقف هایی با شیب تند مناسب است ، اما بام فلزی ایستاده می تواند روی سقف های آرام به خوبی کار کند. این نوع سقف در ورقهای بزرگ با درزهایی نصب می شود که محکم جمع شده و مهر و موم شده اند تا در برابر آب مقاومت کنند. در حالی که برای اطمینان از ریزش آب مقداری شیب لازم است ، اما اکثر خانه ها می توانند بام فلزی را بپذیرند.

تگرگ شدید می تواند بام فلزی را خراب کند

اگرچه سقف های فلزی نسبت به سقفهای آسفالت و سایر اشکال بام بطور قابل توجهی دوام و عاری از تعمیر و نگهداری هستند ، اما غیر قابل تخریب نیستند. به ویژه یکی از شرایط آب و هوایی وجود دارد که باعث آسیب دیدن بام فلزی می شود:

تگرگ بزرگ. به ویژه ، آلومینیوم و مس در هنگام نزدیک شدن به تگ های تگرگ به اندازه گلف های گلف می توانند مستعد ابتلا به دندانپزشکی باشند. فولاد سخت تر است و در طوفان های شدید تگرگ کرایه می کند ، اما اگر در منطقه ای زندگی می کنید که چنین تگرگ فاجعه باران رخ می دهد

بام فلزی می تواند روی سقف هایی با شیب کم کار کند

اغلب اعتقاد بر این است که بام فلزی فقط برای سقف هایی با شیب تند مناسب است ، اما بام فلزی ایستاده می تواند روی سقف های آرام به خوبی کار کند. این نوع سقف در ورقهای بزرگ با درزهایی نصب می شود که محکم جمع شده و مهر و موم شده اند تا در برابر آب مقاومت کنند. در حالی که برای اطمینان از ریزش آب مقداری شیب لازم است ، اما اکثر خانه ها می توانند بام فلزی را بپذیرند.

نصب و تعمیر معمولاً به یک متخصص احتیاج دارد

از DIYers برای نصب و تعمیر بام فلزی شناخته شده است ، اما به طور کلی توصیه نمی شود. بام فلزی به طور کلی فقط از طریق خرده فروشان انتخابی در دسترس است و تکنیک های نصب و تعمیر مهارت های تخصصی است. اگر تصمیم به بام فلزی گرفتید ، در صورت بروز مشکلات ، به احتمال زیاد با یک متخصص تماس می گیرید. خوشبختانه چنین مشکلاتی در مورد سقف های فلزی نادر است.

منافذ ریج واضح تر است

امروزه در بیشتر خانه ها ، تهویه اتاق زیر شیروانی توسط یک دریچه شیب دار ادامه دارد که در اوج پشت بام جریان دارد. در پشت بام زونا ، این دریچه ی ریج مداوم (CRV) نواری از مواد مانند زونا است که طول کل قله خانه را طی می کند و سوراخ های خروجی را در طرفین الراس پوشانده است. احتمالاً این اوقات بی شماری را دیده اید ، اما احتمالاً هرگز واقعاً متوجه نشده اید زیرا CRV معمولاً بسیار صاف و کاملاً مسطح با سقف اطراف آن مخلوط شده است.

در بسیاری از سقف های فلزی ، به ویژه سقف های درز ایستاده ، CRV نیز از جنس فلز است و بیشتر از هم برجسته است و از این رو بسیار مورد توجه است. این خطوط یا پشته های ضخیم ، برجسته ذاتی سقف های فلزی هستند و به ظاهر متمایز آنها می افزایند.

سقف های فلزی قابل بازیافت هستند

اگرچه سقف های فلزی بسیار ماندگار هستند، اما زمان تعویض آن فرا می رسد ، فلز قدیمی به راحتی در محل های بازیافت فلز پذیرفته می شود. از طرف دیگر ، بام آسفالت قدیمی معمولاً به منظور اشغال فضای محل دفن زباله مقرر است.

خدمات ارائه دهنده توسط گروه مهندسان آتلیه معماری مسعودیان

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه