طراحی نمای رومی ایرانی

طراحی نمای رومی ساختمان در ایران

امتیاز دهی

طراحی نمای رومی ساختمان در ایران یکی از موارد پرطرفدار می باشد. سبک معماری رومی با مرکزیت ایتالیا، ساختارهای یک جغرافیای بزرگ را در این دوره شکل داد. این سنت معماری پس از پذیرش مسیحیت در روم، نام معماری مسیحی را به خود گرفت. با دوقطبی شدن امپراتوری، به عنوان معماری بیزانسی در شرق روم شناخته شد.

امپراتوری روم در معماری بسیار پیشرفت کرده بود. به حدی که توانسته است فرهنگ خود را از طریق معماری تقریباً در تمام جغرافیای مجاور، از اروپا گرفته تا خاورمیانه و آفریقا، گسترش دهد.

طراحی نمای رومی

ویژگی های معماری  و طراحی نمای رومی

 • معماران رومی ساختمان هایی را در مقیاس یادبود طراحی کردند.
 • قدرت نمایی در عرصه سیاسی در معماری سازه های روم باستان منعکس شد.
 • ساختارهایی که با درک عملگرایانه (فایده گرایانه) طراحی شده اند به منصه ظهور می رسند.
 • معماری رومی مواد جدید بسیاری پیدا کرد و اشکال جدیدی ابداع کرد.
 • بتن و آجر به طور گسترده در ساختمان ها استفاده می شد.
 • مهم ترین عناصر معماری دوره رومی طاق ها و قوس.
 • به لطف این فرم های جدید، فضاهای داخلی با دهانه های وسیع تری شروع به ظهور کردند. علاوه بر این، ارتفاع فضاها و تعداد طبقات افزایش یافت.
 • رومی ها کارهایی را جلوتر از زمان خود در زمینه مهندسی انجام دادند. آنها به ویژه آب را نماد تمدن می دانستند و برای رساندن آن به پشت ماوراء کانال ها و قنات هایی ساخته اند.
 • روکش نمای مرمر اغلب در ساختمان های معماری روم باستان استفاده می شد.
 • رومیان علاوه بر دستورات دوریک، یونی و کورنتی از یونان باستان، نظم توسکانی و مرکب را توسعه دادند.
 • آنها آب را به عنوان ماده اتصال دهنده در بتن رومی ترجیح می دادند

طراحی نمای رومی در تهران

تکنیک‌های ساختاری در طراحی نمای رومی

در این بخش تکنیک ها در طراحی نمای رومی را عنوان خواهیم کرد.

قوس ها در نمای رومی

یونانی‌ها سازه‌هایی را با سیستم تیر ستون ساختند که امروزه نیز اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم ابتدا طبقات و انواع بارها به تیرها منتقل می شود. سپس تیرها این بار را از طریق نزدیکترین تکیه گاه به ستون ها منتقل می کنند. و در آخر، ستون ها بار را به صورت عمودی به فونداسیون ارسال می کنند.

اگر یک فضای بزرگ را با یک تیر بتنی ساده طراحی کنید، از آنجایی که وسط تیر بیش از حد بارگذاری شده است، خم می شود و شاید شروع به شکستن کند. برای جلوگیری از این امر، معماران رومی تیرها را به شکل قوسی درآورده و آنها را به عنصری تبدیل کردند که با ستون ادغام می شود. این فرم جدید در معماری رومی قوس نامیده می شود.

قوس ها حامل های قوی تری هستند زیرا مقداری از بار روی آنها را مستقیماً به ستون ها به صورت عمودی منتقل می کنند. به این ترتیب فرصت ایجاد فضاهای بالاتر را فراهم می کنند. با این وجود، سهم اصلی یک قوس این است که فرصت طراحی دهانه های گسترده را فراهم می کند.

اگر شکاف بین پایه های یک قوس را باز کنید و دهانه آن را بزرگ کنید، ارتفاع نیز باید افزایش یابد تا قوس خیلی صاف نشود. زیرا اصل اصلی در استفاده از قوس، رهایی از افقی بودن تیر و اطمینان از تقسیم بار به صورت افقی و عمودی از همان لحظه اول است.

طراحی نماهای رومی

نمای کلاسیک یا رومی ساختمان برگرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک های معماری متولد شده در اروپای پس از رنسانس را می توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. طیف وسیعی از نماهای کلاسیک در سراسر ایران و خاورمیانه دیده می شود و ایده های مختلفی از آن گرفته شده و طرفداران خود را دارد.
تقارن یکی از اصول جدا نشدنی طراحی نما کلاسیک و نوعی سیستم اصیل است. بنابراین در این عصر گرایش به دیدگاه کلاسیک افزایش یافته است. از سوی دیگر، نمای کلاسیک حس عظمت را برای ساکنین و افرادی که از بیرون تماشا می کنند، به ارمغان می آورد. زیرا آنها می توانند کشورهای پیشرفته در معماری را ببینند و ساختمان های اداری خود را به سبک کلاسیک بسازند.

طراحی معماری رومی

تعادل و تناسب زیبایی معماری رومی

از عناصر اصلی تشکیل شده در طراحی نمای رومی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ستون
 • سرستون ها در اشکال مختلف
 • استفاده از قوس و طاق
 • پاستونها،کتیبه ها

نظم معماری یک ساختمان کلاسیک شبیه حالت یا کلید موسیقی کلاسیک است. در معماری رومی که طاق غالباً غالب بود، نظم ها به جز در رواق ها و کاربردهای مشابه به طور فزاینده ای به عناصر تزئینی تبدیل شدند. ستون ها به نیم ستون هایی که از دیوارها بیرون می آمدند کوچک می شدند یا به ستون هایی تبدیل می شدند. این رفتار پس از استفاده آگاهانه و “صحیح” از دستورات، در ابتدا با پیروی از الگوهای منحصرا رومی که در رنسانس ایتالیا بازگشته بود، ادامه یافت. معماری احیای یونان، با الهام از دانش فزاینده از اصل یونانی، به مدل‌های معتبرتر، از جمله مدل‌های دوره‌های نسبتاً اولیه بازگشت.

هر سبک دارای سرستون های متمایز در بالای ستون ها و گلدسته های افقی است که از آنها پشتیبانی می کند، و پایه ستون نیز با ترتیب متفاوت است و گاهی اوقات با شیارهای توخالی عمودی به نام فلوتینگ مفصل بندی می شود. شفت در پایین پهن تر از بالا است، زیرا امتداد آن، که از یک سوم راه به سمت بالا شروع می شود، به طور نامحسوس ستون را کمی باریک تر در بالا می کند. ارتفاع ستون ها بر حسب نسبت بین قطر شفت در پایه آن و ارتفاع ستون محاسبه می شود.

طراحی نمای رومی یا کلاسیک

طراحی نمای رومی یا کلاسیک باید از زیبایی و جذابیت کافی برخوردار باشد تا شکوه و عظمت و تزیینات این سبک به خوبی نمایش داده شود متریال اصلی در  طراحی این سبک انواع سنگ های ساختمانی میباشد. برای سفارش طراحی نمای رومی می توانید با گروه معماری مسعودیان تماس بگیرید.

 

 

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه