بازسازی آشپزخانه

همه چیز درباره بازسازی آشپزخانه

امتیاز دهی

زمانی که در مورد بازسازی خانه حرف می‌زنیم، اولین نکته‌ای که به ذهنتان می‌آید، بازسازی آشپزخانه است. آشپزخانه به عنوان قلب هر خانه شناخته می‌شود، جایی که خانم‌های خانه‌دار بیشترین زمان خود را در آن سپری می‌کنند؛ به همین دلیل، طراحی و دکوراسیون آشپزخانه و کیفیت بازسازی برای آنان اهمیت ویژه‌ای دارد. بازسازی آشپزخانه یک فرآیند جامع است که طی آن تغییراتی در طراحی و ساختار فضای آشپزخانه انجام می‌شود تا با سلیقه و نیاز افراد هماهنگ باشد. این فرآیند شامل مراحلی چون برنامه‌ریزی ابتدایی، انتخاب مواد و تجهیزات، اجرا و اتمام پروژه می‌شود. در این مقاله، قصد داریم مراحل بازسازی آشپزخانه را به دقت شرح دهیم. آتلیه معماری مسعودیان، به همراه  تیم متخصص و حرفه‌ای خود، به شما در بازسازی آشپزخانه با حداقل زمان و هزینه کمک می­کند. با ما همراه باشید.

بازسازی آشپزخانه قدیمی شامل چه مواردی می ­شود؟

بازسازی آشپزخانه یک فرآیند گسترده و مهم است که می‌تواند به شکل‌ها و مراحل مختلفی انجام شود. این فرآیند شامل تغییراتی در دکوراسیون و ساختار آشپزخانه شما می‌شود که می‌تواند به بهبود کارکرد و ظاهر این فضا کمک کند. در ادامه به مواردی که معمولا در فرایند بازسازی آشپزخانه قدیمی انجام می­شود، اشاره می‌کنیم:

 • تعویض یا بازسازی کابینت‌ها به همراه انتخاب متریال و طراحی جدید
 • تنظیم مناسب میز کار و نقاط مثلث طلایی میان یخچال، سینک و اجاق گاز
 • انتخاب کاشی‌های جدید و جذاب برای فضای زمینی و دیواری آشپزخانه
 • استفاده از کاشی‌های دکوراتیو برای پشت کابینت‌ها برای افزایش زیبایی
 • بروزرسانی سیستم نورپردازی با استفاده از لامپ‌های مدرن
 • بازسازی یا تعویض لوازم آشپزخانه از جمله یخچال، فر، ماشین ظرفشویی و…
 • طراحی کلی کابینت و افزودن جزئیات دکوراتیو به فضا مانند جزیره آشپزخانه
 • اپن کردن آشپزخانه و ایجاد فضای بازتر با حذف برخی از موانع و دیوارهای جداکننده
 • استفاده از مصالح جدید و زیبا برای پوشش کف آشپزخانه
 • ایجاد تغییرات در سقف کاذب و افزودن دکوراسیون‌های سقفی جدید
 • بهبود ایمنی با اضافه کردن اقداماتی مانند اجاق‌های گاز با قفل کودکانه و…

a6
a7a8 1قانون مثلث طلایی در بازسازی آشپزخانه کوچک

یکی از قوانین مهم و اساسی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، قانون مثلث طلایی است که به شدت بر کارکرد و ظاهر این فضا تأثیر می­گذارد. این قانون بر اساس حرکت طبیعی خانم‌های خانه در آشپزخانه تأسیس شده و به عنوان مثلث طلایی شناخته می‌شود. این مثلث طلایی از سه نقطه اصلی شامل سینک، گاز و یخچال تشکیل شده است و به خانم­ها کمک می­کند تا انواع فعالیت‌های پخت و پز خود را به راحتی انجام دهند.

میز کار آشپزخانه که در این مثلث قرار دارد، مکانی مناسب برای آماده‌سازی مواد خام، خرد کردن، شستن و پخت غذاها است. این میز به عنوان محور اصلی فعالیت‌های خانم‌های خانه در آشپزخانه علامت گذاری می‌شود. پیشنهاد ما این است که طول میز کار در آشپزخانه کمتر از نود سانتی‌متر نباشد و بهترین حالت احتمالی، رعایت فاصله 120 سانتی‌متری باشد. با این طراحی مثلثی، کاربردی‌ترین فضا و بهینه‌ترین جریان کار در آشپزخانه ایجاد می‌شود. اگر در طراحی آشپزخانه، به قانون مثلث طلایی توجه کنید و میز کار را با دقت محاسبه نمایید، آشپزخانه کوچک شما با قدرت و کارآیی بیشتری خواهد درخشید.

a9 1a9a51f3 1
بازسازی آشپزخانه و کابینت

در بازسازی آشپزخانه، ابتدا نیازها را شناسایی کرده و مواد مقاوم و زیبا را برای کابینت‌ها انتخاب کنید. تعویض درب‌ها و دستگیره‌ها، جلوه جدیدی به آشپزخانه بخشیده و تعمیر کف‌پوش با مواد مقاوم، تغییرات قابل توجهی در ظاهر و عملکرد ایجاد می‌کند. مشاوره از افراد متخصص در این زمینه، به بهترین شکل در راهنمایی و اجرای پروژه کمک خواهد کرد. این تغییرات باعث می‌شود آشپزخانه به عنوان یک فضای دلنشین و کارآمد در خانه تبدیل شود.

انتخاب مدل بازسازی آشپزخانه مدرن؛ جزیره‌ای یا اوپن؟

در بازسازی آشپزخانه، انتخاب مدل مناسب طراحی، نقش مهمی در استفاده روزانه و زندگی خانوادگی دارد. در اینجا، دو مدل رایج یعنی آشپزخانه جزیره­ای و آشپزخانه اوپن را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

نمونه بازسازی آشپزخانه برای آشپزخانه های جزیره‌ای

آشپزخانه جزیره‌ای با ایجاد یک جزیره مرکزی، فضایی کاربردی اضافی ایجاد می‌کند. این نوع طراحی بسیار کاربردی و دلباز است و افراد خانواده می­توانند حین آشپزی با یکدیگر تعامل برقرار کنند. نکته­‌ای که باید به آن دقت کنید این است که طراحی آشپزخانه جزیره­ای نیاز به متراژ بالا دارد تا فضای آشپزخانه بزرگ و دلباز باشد. همچنین طراحی این سبک نیاز به هزینه بیشتر دارد.

f4f5q1q1 1 1q2
f4 1f5 1

f3 2

آشپزخانه اوپن

آشپزخانه اوپن با ادغام فضای آشپزخانه با فضای نشیمن یا میز ناهارخوری، نورپذیری را افزایش داده و باعث می­شود که فضای آشپزخانه بزرگ­تر و با صفاتر به نظر بیاید. از مشکلات این سبک طراحی می­توان به عدم حفظ حریم شخصی و انتقال سریع صدا و بو اشاره کرد. تصمیم گیری بین آشپزخانه جزیره­ای و آشپزخانه اوپن به نیازها و سلیقه‌های شما بستگی دارد. هر کدام از این مدل‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ بنابراین بهتر است با توجه به نیازها و ترجیحات خانواده خود تصمیم‌گیری کنید.

q2 1q3q3 1q4

مراحل بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه یک فرآیند پیچیده است که شامل ۹ مرحله اصلی می‌شود. در مرحله ابتدایی، طراحی با توجه به سلیقه و نیازمندی‌ها انجام می‌شود، که شامل بازتر شدن فضا و تغییر در طرح آشپزخانه و دیوارها می‌شود. سپس، تخریب دیوارها و کاشی‌کاری صورت می‌گیرد و در مرحله سوم، ایزولاسیون و عایق‌بندی کف آشپزخانه اجرا می‌گردد.

کروم‌بندی، شیب‌بندی کف، لوله‌کشی و تاسیسات آشپزخانه نیز در مراحل بعدی انجام می‌شود. کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری آشپزخانه مرحله مهمی است که باید در مرحله ششم انجام دهید. سپس نوبت به کابینت می‌رسد، که در صورت نیاز به تعویض یا رنگ‌آمیزی، به فضای آشپزخانه زیبایی و تغییر شکل می‌بخشد.

آخرین مراحلی که باید برای بازسازی آشپرخانه انجام دهید شامل نصب انواع کابینت، انتخاب نورپردازی مناسب با هالوژن و LED، و تکمیل جزئیات آخری مانند نصب وسایل جلوه‌گیری از نورپردازی می­شود. برای اینکه مالک خانه از نتیجه بازسازی راضی باشد و نتیجه به بهترین شکل ممکن آماده شود؛ نیاز است که این مراحل را با دقت و با مشورت صاحب­خانه انجام دهید.

q4 1q5 1q6r14z3بازسازی آشپزخانه

عکس های قبل و بعد آشپزخانه

چندتا عکس با هم ببینیم که قبل و بعد بازسازی آشپزخانه را نشون میده!

قبل و بعد بازسازی آشپزخانه قبل و بعد بازسازی آشپزخانه قبل و بعد بازسازی آشپزخانه قبل و بعد بازسازی آشپزخانه
هزینه بازسازی آشپزخانه

هزینه بازسازی آشپزخانه یک موضوع اساسی است که بسیاری از افراد هنگام طراحی و بهبود این فضا با آن مواجه می‌شوند. هزینه نهایی بازسازی به عواملی مانند اندازه آشپزخانه، انتخاب مواد، تجهیزات و تغییرات مورد نیاز بستگی دارد. انتخاب نوع کابینت و سطوح، تعویض تاسیسات و لوله‌کشی، نصب دستگاه‌های جدید و نورپردازی از جمله عواملی هستند که روی تعیین هزینه نهایی تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین بهتر است قبل از هرکاری میزان بودجه و نیازهای خود را بررسی کنید و تصمیمات بهتری درباره بازسازی آشپزخانه‌تان بگیرید.

جمع بندی

آتلیه معماری مسعودیان با بیش از 15 سال تجربه در زمینه طراحی و بازسازی خانه و آشپرخانه، بهترین گزینه برای بهبود و زیبایی این فضاست. کارشناسان ما با توجه به نیازها و سلیقه‌های شما، با دقت و تخصص به طراحی و اجرای بازسازی آشپزخانه می‌پردازند. جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر، با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید یا از فرم درخواست بازسازی در وب‌سایت آتلیه مسعودیان استفاده کنید. کارشناسان ما آماده‌اند تا با شما همکاری کرده و بهترین راهکارها را ارائه دهند.

آخرین نوشته ها

تماس با آتلیه معماری مسعودیان

تلفن ثابت

88211892 - 021

ایمیل

info@msdarchitect.com

آدرس

تهران، ملاصدرا، خیابان خوارزمی، مجتمع خوارزمی

امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.
امیر حسین مسعودیان
امیر حسین مسعودیان
مهندس معماری. نزدیک به دو دهه در زمینه معماری، نقشه کشی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ساختمان، طراحی و ساخت ویلا فعالیت میکنم. هدف ما امکان ارائه خدمات با کیفیت و تهیه محتوای خوب در زمینه معماری و دکوراسیون می باشد.

ارسال دیدگاه